LOGOWANIE

KWALIFIKACJA MED5 - STYCZEŃ 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: MED.05-01-24.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Do gabinetu protetyki słuchu zgłosiła się Pani Józefa Antkowiak. Od wielu lat jest użytkownikiem aparatów słuchowych. Aktualnie nosi cyfrowe, zauszne aparaty słuchowe. Pacjentka uważa, że ostatnio pogorszyło się jej rozumienie mowy, co potwierdziły wykonane badanie kontrolne. Pacjentka rzadko wychodzi na zewnątrz, czas spędza głównie w domu przed telewizorem, czyta książki, albo rozwiązuje krzyżówki. Bardzo często odwiedza ją córka, która także twierdzi, że kontakt z mamą jest bardzo ograniczony. Pani Józefa nie słyszy dzwonka do drzwi, co stanowi duży problem. Po długiej namowie pacjentka zdecydowała się wymienić dotychczas noszone aparaty słuchowe na nowe. Zależy jej jednak, aby aparaty były łatwe w obsłudze, posiadały potencjometr głośności oraz by bateria wystarczała na dłuższy czas. Niestety nie może pozwolić sobie na drogie „rozwiązanie", dlatego też myśli o rozłożeniu płatności na raty.
Pacjentka przyniosła ze sobą aktualny audiogram.
• Oceń na podstawie audiogramu stan słuchu pacjentki i wypełnij Kartę pacjenta.
• Dobierz odpowiednie dla pacjentki aparaty, korzystając z wykazu aparatów i uzasadnij ich wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Dobierz odpowiednie wkładki uszne, korzystając z wykazu wkładek. Podaj zalecaną wielkość wentylacji dla dobranych wkładek i uzasadnij ich wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Sporządź instrukcję pielęgnacji dobranych aparatów słuchowych i wkładek.
Określ progi słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, przeprowadzając symulowane badanie audiometrii tonalnej według procedury zawartej w Polskiej Normie. Wykorzystaj oprogramowanie uruchomione na komputerze znajdującym się na Twoim stanowisku, symulujące działanie audiometru oraz reakcje wirtualnego pacjenta.
Wyniki przeprowadzonego badania zapisz na pulpicie komputera, nazywając plik swoim numerem PESEL, oraz przerysuj audiogram do arkusza egzaminacyjnego - Audiogram wirtualnego pacjenta.
Po ukończeniu pracy na komputerze pozostaw program otwarty (zminimalizowany) do oceny egzaminatora. Uwaga: Przed każdorazowym odejściem od komputera zminimalizuj okno programu symulującego audiometr. Pobierz na fantomie odlew ucha na nową wkładkę.
Odlew wykonaj na modelu ucha znajdującym się na stanowisku do pobierania odlewu. Potrzebne materiały i narzędzia są przygotowane na stanowisku technicznym.
W czasie zastygania masy wyciskowej przejdź na stanowisko, na którym znajduje się aparat słuchowy i dokonaj jego przeglądu.
Podczas kontroli stanu technicznego aparatu nie należy wypowiadać żadnych słów na głos, ze względu na konieczność zachowania ciszy w trakcie egzaminu.
Uwaga:
Do wykonywania procedury pobrania odlewu ucha i przeglądu aparatu słuchowego, będziesz podchodził do wyznaczonego stanowiska zgodnie z harmonogramem zapisanym na tablicy.
Czas wykonania procedury pobrania odlewu ucha i przeglądu aparatu słuchowego nie powinien przekroczyć 20 minut.
Przechodząc na stanowisko do wykonania odlewu ucha i przeglądu aparatu słuchowego, zabierz ze sobą woreczek strunowy i stetoklip zmontowany, przygotowany do osłuchu aparatu.
Wykonany odlew ucha umieść w woreczku strunowym i przekaż Przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego. Po skończonych pracach uporządkuj stanowisko egzaminacyjne.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI MED5