LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA GIW13 - STYCZE艃 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: GIW.13-01-23.01-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Na podstawie zamieszczonego fragmentu Projektu Geologiczno-Technicznego Otworu, tabela 1, opracuj metryk臋 dolnej cz臋艣ci zestawu przewodu wiertniczego, kt贸rym ma by膰 wiercona sekcja otworu wiertniczego o 艣rednicy 17%". W przewodzie wiertniczym nale偶y zastosowa膰:
- stabilizator nad艣widrowy,
- stabilizator kolumnowy skr臋cony po jednym 鈥瀔awa艂ku" obci膮偶nika 8" x 213/16",
- obci膮偶niki 8" x 213/16".
D艂ugo艣膰 obci膮偶nik贸w musi zapewni膰 wywarcie maksymalnego nacisku na 艣wider. Nale偶y przyj膮膰, 偶e punkt neutralny znajduje si臋 w % d艂ugo艣ci kolumny obci膮偶nik贸w.
W tabeli 9 zapisz zestawienie wszystkich element贸w dolnej cz臋艣ci zestawu przewodu wiertniczego w kolejno艣ci od 艣widra.
Na podstawie tabeli 5, oblicz obj臋to艣膰 urobku, kt贸ry powstanie po odwierceniu sekcji 17%". Do oblicze艅 nale偶y przyj膮膰 15% naddatek nominalnej obj臋to艣ci otworu. Wyniki oblicze艅 wpisz w tabeli 11. W tabeli 12 przygotuj zam贸wienie na rury ok艂adzinowe potrzebne do zarurowania odwierconej sekcji otworu o 艣rednicy 17%". Wymagany naddatek rur w stosunku do d艂ugo艣ci otworu wynosi 10%, a dostawca dysponuje rurami, kt贸rych parametry zapisano w tabeli 6.
Na podstawie wyci膮gu z rozporz膮dzenia Ministra Gospodarki z dnia 25.04.2014 roku oraz wyci膮gu z rozporz膮dzenia Ministra 艢rodowiska z dnia 29 stycznia 2013 r., w sprawie zagro偶e艅 naturalnych w zak艂adach g贸rniczych, dobierz uzbrojenie przeciwerupcyjne wylotu otworu wiertniczego, kt贸re nale偶y zamontowa膰 na rurach ok艂adzinowych kolumny prowadnikowej, zak艂adaj膮c, 偶e zamontowany zestaw b臋dzie u偶ywany do ko艅cowej g艂臋boko艣ci otworu.
Przy doborze uzbrojenia:
- uwzgl臋dnij klas臋 zagro偶enia erupcyjnego i kategori臋 zagro偶enia siarkowodorowego,
- do oblicze艅 najwi臋kszego spodziewanego ci艣nienia g艂owicowego przyjmij maksymaln膮 warto艣膰 wsp贸艂czynnika korekcyjnego 鈥濧" (dla w艂a艣ciwego przedzia艂u g艂臋boko艣ciowego),
- uwzgl臋dnij zastosowanie prewentera uniwersalnego o ci艣nieniu roboczym o jeden stopie艅 ni偶szym od ci艣nienia roboczego prewenter贸w szcz臋kowych.
........
........