LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA Z6 - STYCZE艃 2019 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: Z.06-01-18.01
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Wykorzystuj膮c informacje zawarte w opisie przypadku, dokonaj oceny sytuacji zdrowotnej i psychospo艂ecznej oraz mo偶liwo艣ci podopiecznej. W celu okre艣lenia zapotrzebowania na profilaktyk臋 przeciwodle偶ynow膮 ze strony opiekuna, na potrzeby egzaminu dokonaj aktualnej (na obecn膮 chwil臋) oceny zagro偶enia wyst膮pienia odle偶yn u podopiecznej, wykorzystuj膮c zmodyfikowan膮 skal臋 Douglas. Sporz膮d藕 wykaz czynno艣ci opiekuna przeciwdzia艂aj膮cych rozwojowi odle偶yn u podopiecznej.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. Zapisana w dokumentacji data powinna odpowiada膰 faktycznej dacie egzaminu.
Na fantomie osoby doros艂ej (traktuj膮c go jak podopieczn膮) wykonaj mycie po艣ladk贸w, wymian臋 pieluchomajtek (po oddaniu moczu) oraz zmian臋 koszuli nocnej podopiecznej le偶膮cej w 艂贸偶ku. Komunikuj si臋 z podopieczn膮 cicho, by nie przeszkadza膰 innym zdaj膮cym. Nie opowiadaj podopiecznej
0 wykonywanych czynno艣ciach.
Gotowo艣膰 do wykonania czynno艣ci zasygnalizuj przewodnicz膮cemu ZN przez podniesienie r臋ki. Po uzyskaniu zgody przyst膮p do ich wykonywania, wykorzystuj膮c materia艂y i przybory udost臋pnione na stanowisku egzaminacyjnym i w magazynie.
Czynno艣ci na fantomie wykonaj w czasie nie d艂u偶szym ni偶 45 minut. Po up艂ywie tego czasu przewodnicz膮cy ZN skieruje komunikat 鈥瀋zas min膮艂", oznaczaj膮cy zako艅czenie procesu oceny przez egzaminatora.
Podczas pracy przestrzegaj zasad i procedur wykonywania czynno艣ci oraz przepis贸w bezpiecze艅stwa
1 higieny pracy. Po uko艅czeniu zadania uporz膮dkuj stanowisko pracy.
Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stanowisku.
Opis przypadku
77-letnia pani Dorota Wilk jest wdow膮, od wielu lat choruje na nadci艣nienie t臋tnicze i cukrzyc臋 typu 2. Rok temu przeby艂a udar niedokrwienny m贸zgu. Wynikiem udaru jest niedow艂ad po艂owiczy prawostronny. Obecnie ci艣nienie t臋tnicze krwi waha si臋 w granicach 140-150/90-95 mmHg.
Pi臋膰 dni temu pani Dorota zamieszka艂a w domu pomocy spo艂ecznej z powodu niemo偶no艣ci zapewnienia jej bezpiecze艅stwa i opieki przez c贸rk臋 i jej rodzin臋. Utrata sprawno艣ci fizycznej i samodzielno艣ci spowodowa艂a u podopiecznej wzmo偶one napi臋cie nerwowe.
Pani Dorota nie trzyma moczu, ale sygnalizuje potrzeb臋 wydalenia stolca. Ma za艂o偶one pieluchomajtki. Przesadzana jest na fotel lub w贸zek inwalidzki, kt贸rym przemieszczana jest do WC. Pomimo zalece艅 lekarza dotycz膮cych diety nadal pije s艂odzone napoje owocowe, podjada krakersy, ciastka, s艂odzi kaw臋. Ukrywa palenie papieros贸w. Przy zmianie pieluchomajtek zauwa偶ono wysuszenie sk贸ry i zaczerwienienie w okolicy ko艣ci krzy偶owej. Skar偶y si臋 na okresowo wyst臋puj膮cy b贸l po艣ladk贸w, kt贸ry nasila si臋 przy wykonywaniu czynno艣ci higienicznych.
Podopieczna jest ma艂o samodzielna, wymaga pomocy podczas zmiany pozycji, nie radzi sobie z czynno艣ciami higienicznymi takimi jak k膮piel ca艂ego cia艂a, mycie g艂owy, zmiana bielizny osobistej i po艣cielowej. Dba o protez臋 dentystyczn膮, samodzielnie si臋 czesze i spo偶ywa posi艂ki.
Pani Dorota niech臋tnie uczestniczy w rehabilitacji ruchowej, nie respektuje te偶 zalece艅 fizjoterapeuty dotycz膮cych samodzielnego i systematycznego wykonywania 膰wicze艅 w godzinach popo艂udniowych. Wobec os贸b wykonuj膮cych czynno艣ci higieniczne przyjmuje postaw臋 roszczeniow膮. Prowokuje konflikty ze wsp贸艂mieszkank膮. Na zwracane uwagi czy pr贸by roz艂adowania konflikt贸w reaguje p艂aczem lub agresj膮 s艂own膮. Wieczory sp臋dza czytaj膮c ksi膮偶ki historyczne i bie偶膮c膮 pras臋.
........
........