LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA S5 - STYCZEŃ 2019 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: S.05-01-18.01
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Na stanowisku komputerowym wykonaj aranżację utworu muzyki elektronicznej zgodnie z plikiem „Aranzszkic", a następnie zgraj utwór. Szkic aranżacji wskazuje jedynie sposób zaaranżowania utworu - nie uwzględniono w nim efektów przestrzennych ani innego typu przetworzeń dźwięku. Źródłowe pliki dźwiękowe oraz plik ze szkicem aranżacji znajdują się w folderze PLIKI AUDIO na pulpicie komputera.
Utwórz na pulpicie komputera folder roboczy i nazwij go swoim numerem PESEL. Skopiuj do niego pliki źródłowe. Wszystkie swoje działania i efekty pracy zapisuj w tym folderze. Uruchom program DAW służący do montażu dźwięku. Utwórz w nim sesję montażową o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz, rozdzielczości bitowej 24 bity oraz tempie 124 BPM. Sesję tę zapisz w folderze roboczym pod nazwą będącą twoim numerem PESEL.
W sesji montażowej umieść wszystkie źródłowe pliki dźwiękowe wyszczególnione w Tabeli 1. Lista źródłowych plików dźwiękowych, każdy na osobnej ścieżce. Początki ścieżek ustaw w pierwszym takcie sesji. Ścieżki nazwij odpowiednio do nazw plików.
Na ścieżkach „Clap" oraz „Hats" wytnij te fragmenty, które nie występują w szkicu aranżu. Są to jedyne działania aranżacyjne, których wymagają ścieżki perkusji i perkusjonaliów. Na odpowiednich ścieżkach wykonaj duplikację plików oraz ustaw ich początki w odpowiednich taktach sesji, aby aranżacja była zgodna ze szkicem. W przypadku pliku „Sweep" zastosuj efekt odwrócenia kierunku odtwarzania.
Sześć ścieżek wchodzących w skład perkusji i perkusjonaliów skieruj na utworzoną grupę o nazwie „Drums". Następnie na tej grupie zastosuj kompresję dynamiki.
Utwórz dwie szyny efektowe Aux o nazwach „Delay" oraz „Reverb". Na pierwszej z nich zastosuj efekt Delay o podziale ćwierćnutowym, a na drugiej pogłos typu Large Hall.
Zastosuj na ścieżkach wszystkie operacje opisane w Tabeli 2. Lista operacji na ścieżkach w sesji montażowej. Efekty twoich działań muszą być słyszalne.
Na ścieżce sumy nagrania podbij o 3 dB częstotliwości powyżej 10 kHz za pomocą filtra półkowego oraz zastosuj kompresję dynamiki sygnału.
Przed przystąpieniem do korekcji częstotliwości i kompresji dynamiki sumy nagrania zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego (ZN), przez podniesienie ręki, zamiar wykonania tych czynności. Po uzyskaniu zgody, wykonaj je w obecności egzaminatora.
Za pomocą automatyki głośności sumy nagrania, począwszy od 89. taktu, stopniowo wycisz końcówkę utworu. Czas gotowego utworu nie może przekroczyć 3 minut 20 sekund.
Zgraj utwór, ograniczając poziom szczytowy sygnału za pomocą limitera do -0,3 dBFS.
Gotowy utwór zapisz w folderze roboczym w postaci dwóch plików wynikowych:
- .wav o parametrach odpowiadających standardowi płyty CD-Audio,
- .mp3 o jakości 320 kbps.
Nazwy obu plików wynikowych powinny być identyczne z nazwą sesji montażowej. Folder roboczy powinien zawierać plik sesji, pliki źródłowe oraz pliki wynikowe. Po zakończeniu pracy nie zamykaj sesji montażowej i nie wyłączaj komputera.
........
........