LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA R1 - CZERWIEC 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: R.01-01-16.05
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Przygotuj pilarkę do pracy. Przed przystąpieniem do wykonania zadania w wyznaczonym miejscu zatankuj pilarkę oraz sprawdź jej stan techniczny i wykonaj czynności obsługowe zgodnie z instrukcją zamieszczoną w arkuszu egzaminacyjnym. Zgłoś gotowość przygotowania pilarki do pracy przewodniczącemu ZN. Po sprawdzeniu przez egzaminatora i próbnym uruchomieniu pilarki wykonaj ścinkę i obalanie drzewa (kłody) zamontowanego w trenażerze. Wykonaj rzazy i pracuj klinami tak, aby drzewo upadło w kierunku wyznaczonym przez palik kierunkowy.
Po wykonaniu zadania oczyść filtr powietrza i obudowę pilarki oraz uporządkuj stanowisko pracy. Pamiętaj
0 przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z obsługiwaniem maszyn, urządzeń
1 narzędzi stosowanych do prac leśnych. Uporządkuj stanowisko pracy. Ewentualne awarie maszyn i urządzeń zgłoś przewodniczącemu ZN.
Obsługa codzienna pilarki spalinowej
1. Sprawdź działanie hamulca bezpieczeństwa piły łańcuchowej bez uruchamiania pilarki. Zdemontuj pokrywę sprzęgła. Oczyść pokrywę sprzęgła, hamulec piły łańcuchowej, kanały smarujące na korpusie pilarki. Sprawdź stan wychwytnika łańcucha, w przypadku uszkodzenia wymień go na nowy.
2. Oczyść rowek prowadnicy, sprawdź drożność otworów smarujących, nasmaruj łożysko końcówki prowadnicy (o ile prowadnica je posiada) oraz obróć prowadnicę o 180°.
3. Sprawdź stan techniczny piły łańcuchowej. Naostrz łańcuch tnący i sprawdź wysokość ograniczników wysokości wióra. Po zmontowaniu układu tnącego wyreguluj napięcie piły łańcuchowej. Sprawdź stan kółka napędowego, gdy jest uszkodzone lub zużyte należy je wymienić najczęściej w komplecie z łańcuchem tnącym.
4. Zdejmij pokrywę silnika i oczyść pędzelkiem komorę gaźnikową oraz filtr powietrza po uprzednim zdemontowaniu.
5. Sprawdź stan linki rozrusznika. Oczyść obudowę rozrusznika, a szczególnie otwory wlotowe, przy pomocy pędzelka.
Sprawdź działanie manetki gazu. Jeżeli występują zacięcia albo też silnik nie wchodzi na obroty biegu jałowego po zwolnieniu nacisku na gaz, nie używaj pilarki przed naprawą. Podobnie sprawdź działanie wyłącznika zapłonu. Jeżeli dźwignia nie przechodzi płynnie w poszczególne położenia zgłoś pilarkę do naprawy.
7. Sprawdź poprawność smarowania piły łańcuchowej po uruchomieniu pilarki.
........
........