LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA R11 - STYCZE艃 2018 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: R.11-01-18.01
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
W dniu dzisiejszym zosta艂a przeprowadzona i zako艅czona kontrola w gospodarstwie utrzymuj膮cym ciel臋ta. Rolnik zosta艂 powiadomiony o kontroli w dniu wczorajszym. Uzupe艂nij punkty VI, VII i IX dokumentu 1: IRZ-7 Kontrola w siedzibie stada - wymogi wzajemnej zgodno艣ci - dobrostan zwierz膮t. Do wype艂nienia punktu IX Lista kontrolna - naruszenia w Dokumencie 1 wykorzystaj informacje zawarte w Naruszenia stwierdzone w trakcie kontroli.
Za艂膮cznik IRZ-8 Kontrola przestrzegania wymog贸w wzajemnej zgodno艣ci - identyfikacja i rejestracja zwierz膮t nie b臋dzie generowany, dlatego w dokumencie IRZ-7 pola w kolumnie E 鈥瀦asi臋g", w kolumnie F 鈥瀌otkliwo艣膰" i w kolumnie G 鈥瀟rwa艂o艣膰" pozostaw niewype艂nione.
Gospodarzowi zlecono zakup jednej maty wjazdowej o powierzchni 4,0 m2 oraz dw贸ch mat wej艣ciowych o 艂膮cznej powierzchni 3,0 m2. Do nas膮czenia 1 m2 maty dezynfekcyjnej potrzebne jest 6 litr贸w roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Zalecono sporz膮dzenie 2,0% roztworu preparatu dezynfekcyjnego Virkon S. Oblicz ilo艣膰 wody i preparatu Virkon S, potrzebnych do sporz膮dzenia roztworu do nas膮czenia maty wjazdowej i dw贸ch mat wej艣ciowych. Wype艂nij dokument 2 - Sporz膮dzenie roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Wykorzystaj w tym celu Kart臋 informacyjn膮 preparatu Virkon S.
NARUSZENIA STWIERDZONE W TRAKCIE KONTROLI
1. W gospodarstwie utrzymywanych jest 15 sztuk ciel膮t o masie powy偶ej 250 kg w jednym kojcu. Stwierdzono, 偶e powierzchnia kojca, w kt贸rym ciel臋ta s膮 utrzymywane grupowo, jest mniejsza ni偶 okre艣lona w § 15 ust. 3 rozporz膮dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r.
2. Odnotowano st臋偶enie CO2 na poziomie 3500 ppm, co przekracza dopuszczalny poziom okre艣lony w § 18 rozporz膮dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r.
3. Stwierdzono, 偶e w pomieszczeniach, w kt贸rych s膮 utrzymywane ciel臋ta, mechaniczny system wentylacji nie zosta艂 po艂膮czony z systemem alarmowym sygnalizuj膮cym awari臋 systemu wentylacyjnego.
4. W pomieszczeniach, w kt贸rych utrzymuje si臋 ciel臋ta, stosuje si臋 o艣wietlenie sztuczne, kt贸re o艣wietla te pomieszczenia w godzinach 900 - 1600.
5. Ciel臋ta utrzymywane w pomieszczeniach dogl膮dane oraz karmione s膮 raz dziennie.
6. W kojcu wstawiono zbyt du偶膮 liczb臋 karmide艂, przez co ciel臋ta nie maj膮 zapewnionej swobody ruchu, zw艂aszcza mo偶liwo艣ci k艂adzenia si臋, wstawania i le偶enia.
7. Ciel臋ta utrzymywane s膮 na uwi臋zi, tak偶e poza por膮 karmienia.
8. W pomieszczeniach gospodarskich odnotowano 艣lady gryzoni (odchody) oraz 艣wie偶e wykopy przy fundamentach. Stwierdzono, 偶e drzwi do budynku nie s膮 szczelnie zamykane.
9. Pod艂oga w pomieszczeniach, w kt贸rych utrzymywane s膮 ciel臋ta, jest 艣liska, nie zapewnia tym samym stabilno艣ci.
10. Niezjedzona pasza nie jest usuwana na bie偶膮co z pomieszcze艅 i wydziela si臋 dusz膮ca wo艅.
........
........