LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA M8 - STYCZE艃 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: M.08-01-16.01
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Oblicz ilo艣膰 materia艂贸w niezb臋dnych do sporz膮dzenia 2,5% bentonitowej p艂uczki wiertniczej z 2,0 dm3 wody. Wyniki oblicze艅 zapisz w tabeli 1.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do wykonania p艂uczki, a nast臋pnie, w obecno艣ci egzaminatora, odmierz i odwa偶 sk艂adniki p艂uczki. Wykonaj p艂uczk臋 wiertnicz膮. Czas mieszania sk艂adnik贸w p艂uczki ma wynosi膰 minimum 10 minut.
Sprawd藕 poprawno艣膰 wskaza艅 (kalibracj臋) wagi Baroid. Wyznacz g臋sto艣膰 wykonanej p艂uczki. Po wykonaniu pomiaru nie wylewaj p艂uczki z pojemnika wagi ani nie zmieniaj ustawie艅 wagi. Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki gotowo艣膰 do odczytu g臋sto艣ci p艂uczki i po uzyskaniu zgody przewodnicz膮cego ZN, w obecno艣ci egzaminatora wykonaj odczyt warto艣ci g臋sto艣ci p艂uczki. Wykonaj pomiary lepko艣ci plastycznej oraz lepko艣ci pozornej p艂uczki.
Po ka偶dym wykonanym pomiarze lepko艣ci zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki gotowo艣膰 do wykonania zmiany parametr贸w pracy urz膮dzenia i po uzyskaniu zgody przewodnicz膮cego ZN, w obecno艣ci egzaminatora i za jego zgod膮 wykonaj odczyt i zmian臋 parametr贸w pracy lepko艣ciomierza. Wyniki pomiar贸w i oblicze艅 zapisz w tabeli 2.
Po wykonaniu pomiar贸w g臋sto艣ci i lepko艣ci p艂uczki wlej j膮 z powrotem do naczynia, w kt贸rym zosta艂a przygotowana i ponownie wymieszaj.
Odmierz 0,5 dm3 p艂uczki i wprowad藕 do niej 2 g chlorku sodu. Wymieszaj p艂uczk臋 i wykonaj pomiary lepko艣ci pozornej i plastycznej p艂uczki ska偶onej sol膮.
Po ka偶dym wykonanym pomiarze lepko艣ci zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki gotowo艣膰 do wykonania zmiany parametr贸w pracy urz膮dzenia i po uzyskaniu zgody przewodnicz膮cego ZN, w obecno艣ci egzaminatora i za jego zgod膮 wykonaj odczyt i zmian臋 parametr贸w pracy lepko艣ciomierza.
Wyniki pomiar贸w i oblicze艅 zapisz w tabeli 3. Po wykonaniu pomiar贸w wlej ska偶on膮 p艂uczk臋 do zbiornika na odpady.
Odmierz 1,0 dm3 sporz膮dzonej p艂uczki bentonitowej. Spo艣r贸d materia艂贸w przygotowanych na stanowisku egzaminacyjnym dobierz materia艂 obci膮偶aj膮cy p艂uczk臋 i oblicz ile nale偶y wprowadzi膰 tego materia艂u do p艂uczki, aby jej g臋sto艣膰 zwi臋kszy艂a si臋 do 1,3 g/cm3.
Odwa偶 wyliczon膮 ilo艣膰 materia艂u obci膮偶aj膮cego i wymieszaj go z p艂uczk膮. Czas mieszania ma wynosi膰 minimum 10 minut. Wykonaj pomiar g臋sto艣ci p艂uczki obci膮偶onej. Po wykonaniu pomiaru nie wylewaj p艂uczki z pojemnika wagi i nie zmieniaj ustawie艅 wagi.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki gotowo艣膰 do wykonania odczytu warto艣ci g臋sto艣ci p艂uczki i po uzyskaniu zgody przewodnicz膮cego ZN, w obecno艣ci egzaminatora wykonaj odczyt warto艣ci g臋sto艣ci p艂uczki. Uzupe艂nij tabel臋 4.
Zadanie wykonaj na stanowisku egzaminacyjnym, wyposa偶onym w niezb臋dny sprz臋t i materia艂y.
Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepis贸w bhp i ppo偶. oraz ochrony
艣rodowiska.
Po wykonaniu zadania uporz膮dkuj stanowisko umyj wszystkie naczynia i przyrz膮dy pomiarowe.
........
........