LOGOWANIE

KWALIFIKACJA M39 - STYCZEŃ 2018 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: M.39-01-18.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Pokład 406/2 grubości 1,8^2,0 m będzie eksploatowany ścianą J-4 na poziomie 650 m. Parametry ściany są następujące: długość 240 m, wysokość średnia 1,9 m, maksymalny przekrój 8,0 m2, minimalny przekrój 5,5 m2, wybieg 800 m i nachylenie podłużne 25o.
Eksploatacja prowadzona będzie systemem ścianowym podłużnym z zawałem całkowitym stropu. Ścianę należy wyposażyć w kombajn o zabiorze 0,8 m, przenośnik ścianowy oraz obudowę zmechanizowaną. W chodniku podścianowym będą zabudowane: przenośnik podścianowy z kruszarką kęsów o napędzie zębatym, przenośnik taśmowy, urządzenie przekładkowe i kolejka podwieszana z kołowrotem. Obudowa skrzyżowania chodnika ze ścianą zostanie wzmocniona podciągami podpartymi stojakami metalowymi oraz obudową drewnianą. Na najliczniejszej zmianie w oddziale, do którego należy ściana, zatrudnionych będzie 60 pracowników. Wydatek powietrza a = 10 m3/min na jednego pracownika.
W ścianie występuje zagrożenie metanowe IV kategorii, klasa B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego i zagrożenie pożarowe. Urabiane skały mają skłonność do iskrzenia i zapalenia CH4, a w wylotowym prądzie powietrza ze ściany zawartość metanu może przekraczać 0,5%.
Zapisz nazwy elementów wyposażenia skrzyżowania chodnika ze ścianą J-4 w tabeli 1.
Sporządź wykaz maszyn i urządzeń, w które należy wyposażyć ścianę J -4 oraz chodnik podścianowy. Wykaz obejmujący nazwę i typ maszyny lub urządzenia zapisz w tabeli 2.
Korzystając ze wzorów oblicz ilości powietrza Qmin i Qmax, przepływające przez ścianę oraz ilość powietrza Q uwzględniającą liczbę zatrudnionych. Obliczenia zapisz w tabeli 3.
Dobierz sposoby zwalczania zagrożeń, które występują w ścianie J-4 oraz chodnikach przyścianowych i zapisz je w tabeli 4.
W tabeli 5 wpisz nazwy warstw skał i ich grubości zgodnie z rysunkiem 2. Szkic profilu geologicznego. Pamiętaj o przeliczeniu grubości warstw w odpowiedniej skali.
Wzory do obliczeń
Uwaga:
Minimalną i maksymalną prędkość powietrza należy przyjąć według obowiązujących przepisów.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI M39