LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA E14 - STYCZEŃ 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: E.14-01-16.01
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Wykonaj projekt bazy danych biblioteki, przygotuj zapytania do bazy, a także przedstaw wizualizację projektu za pomocą strony internetowej. Wykorzystaj do tego celu program MSAccess lub Libre/Open Office Base oraz środowisko XAMPP z MySQL i narzędziem phpMyAdmin. Stronę internetową zbuduj przy wykorzystaniu edytora oznaczającego znaczniki HTML, grafikę przygotuj w edytorze grafiki rastrowej.
Aby wykonać zadanie, zaloguj się bez hasła na konto Administrator. Na pulpicie znajdziesz plik bazy danych o nazwie „zadl.zip". Plik jest spakowany programem 7ZIP, zabezpieczony hasłem „Egz20!6". Plik rozpakuj.
Wyniki swojej pracy zapisz w folderze. Jako nazwy folderu użyj swojego numeru PESEL. Folder ten umieść na pulpicie konta Administrator. Wewnątrz folderu utwórz podfolder o nazwie baza.
Zapytania do bazy
Za pomocą narzędzia XAMPP Control Panel uruchom usługę Apache i MySQL. Przejdź następnie do strony http://localhost i wybierz narzędzie phpMyAdmin. Wykonaj następujące czynności:
1. Stwórz bazę danych o nazwie Biblioteka
2. Zaimportuj do bazy plik bazazadl .sql rozpakowany z archiwum zadl .zip.
3. Zapoznaj się ze strukturą bazy danych. Składają się na nią trzy tabele: autorzy, egzemplarze oraz książki. Każda z nich ma klucz główny rozpoczynający się od „ID", np. IDAutor. Tabela egzemplarze ma ponadto klucz obcy KsiazkalD połączony relacją z kluczem głównym tabeli książki. Tabela książki ma klucz obcy AutorlD połączony z kluczem głównym tabeli autorzy. W polu DoWypozyczenia tabeli egzemplarze przechowywane są dane typu logicznego przyjmujące wartość „1", jeśli książkę można wypożyczyć, oraz wartość „0", jeśli książka jest już wypożyczona.
4. Korzystając z zakładki SQL, przygotuj zapytania do bazy i wykonaj je. Kwerendy zapisz w pliku kwerendy.txt w podfolderze baza. Lista kwerend do zdefiniowania:
a. zwrócenie tytułów książek z wydawnictwa Ossolineum,
b. zwrócenie wszystkich tytułów wraz z nazwiskiem autora, jakie znajdują się w bazie,
c. zwrócenie numeru egzemplarza książki i jej tytułu dla tych książek, które zostały wypożyczone,
d. dodanie rekordu do tabeli autorzy z danymi: ID - 3, Adam Asnyk.
5. Wykonaj zrzuty ekranowe z wynikami działania kwerend a, b, c. Na zrzucie powinny być widoczne zwrócone rekordy. Zrzuty zapisz w podfolderze baza.
6. Wyeksportuj bazę do pliku eksport. sql i umieść go w podfolderze baza.
........
........