LOGOWANIE

KWALIFIKACJA GIW7 - STYCZEŃ 2025 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: GIW.07-01-25.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Granice złoża kruszywa naturalnego tworzy prostokąt o bokach a = 200 m i b = 400 m. Serię złożową tworzą piaski i żwiry o miąższości M = 20 m. Wydobyciu podlegać będą zasoby przemysłowe złoża Zp pomniejszone o straty S = 25% Zp.
Nadkład zostanie zdjęty z powierzchni Pn o 10% większej niż powierzchnia złoża Pz. Roboty górnicze w tej części gruntu polegać będą na całkowitym usunięciu mas nadkładowych, tj.:
- humusu o grubości Gh = 0,2 m przy użyciu spycharki jak na rysunku 1,
- skały płonnej znad złoża o grubości Gsp = 1,8 m przy użyciu ładowarki kołowej i przemieszczeniu ich na zwałowisko zewnętrzne. Zakłada się, że współczynnik rozluzowania mas nadkładowych wyniesie kr = 1,2. Na zwałowisku zewnętrznym przewiduje się występowanie zagrożenia osuwiskowego.
Po zakończeniu prac w nadkładzie wykonany zostanie wkop udostępniający złożowy. Kształt wkopu oraz jego parametry przedstawiono na rysunku 2. Roboty górnicze w złożu prowadzone będą z użyciem koparki jednonaczyniowej o parametrach techniczno-technologicznych jak w tabeli 1. Złoże eksploatowane będzie w dwuzmianowym, 8-godzinnym systemie pracy przez 260 dni w roku.
W wyniku dokonanej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy operatora spycharki zidentyfikowano zagrożenia w środowisku pracy (wraz z ich źródłami) wskazane w tabeli 8, które można ograniczyć lub wyeliminować stosując odpowiednie środki ochrony.
Rysunek 1. Spycharka
Y = 12 m
H = 3 m
X = 8 m
Rysunek 2. Wymiary geometryczne wkopu udostępniającego
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI GIW7