LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA DRM6 - STYCZE艃 2025 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: DRM.06-01-25.01-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Uformuj z niebielonej masy celulozowej iglastej cztery arkusze papieru o gramaturze 125±5 g/m2:
- dwa z masy niemielonej,
- dwa z masy zmielonej przez Ciebie do smarno艣ci 24±5°SR.
W trakcie egzaminu mo偶esz wykona膰 wi臋cej arkuszy, ale do oceny pozostaw w woreczku foliowym na swoim stanowisku cztery wed艂ug Ciebie najlepsze.
Do wykonania zadania wykorzystaj mas臋 przygotowan膮 na stanowisku egzaminacyjnym. Zapoznaj si臋 z jej charakterystyk膮. Czas mielenia wyznacz z krzywej mielenia. Zwr贸膰 uwag臋, 偶e na wykresie zestawiono dane dla dw贸ch r贸偶nych mas w艂贸knistych.
Po zmieleniu masy oznacz jej smarno艣膰. Pomiar wykonaj w dowolnej, najbardziej dogodnej dla Ciebie chwili, w obecno艣ci egzaminatora. Dane dotycz膮ce mielenia i pomiaru smarno艣ci zapisz w Tabeli 1.
Wytwory musz膮 posiada膰 r贸wnomiern膮 struktur臋, przezrocze oraz nie zawiera膰 obcych wtr膮ce艅. Powinny by膰 opisane numerem wylosowanego stanowiska, rodzajem masy, uzyskan膮 gramatur膮 wg wzoru: St.2/masa niemielona/128 g/m2 lub St.2/masa mielona/128 g/m2. Pomiar ostateczny gramatury wykonaj najwcze艣niej po up艂ywie co najmniej 10 minut od momentu wyj臋cia arkusza z suszarki.
Po uformowaniu i wybraniu arkuszy oznacz ich gramatur臋, grubo艣膰, g臋sto艣膰 pozorn膮. Wyniki zapisz w Tabeli 2 oraz zaznacz na Wykresie. Wykonaj po jednym pomiarze grubo艣ci oddzielnie dla czterech wybranych arkuszy, a nast臋pnie oblicz 艣redni膮 dla dw贸ch z masy mielonej i niemielonej. Wynik 艣redni zapisz z tak膮 dok艂adno艣ci膮, jak膮 wskazuje miernik grubo艣ci. Miejsca pomiaru grubo艣ci zaznacz d艂ugopisem lub o艂贸wkiem jako okr膮g o 艣rednicy oko艂o 2 cm. Do obliczenia g臋sto艣ci pozornej, wykorzystaj jeden z podanych wzor贸w:
gdy wynik grubo艣ci jest w urn
lub
Gr
d = - ^00Q gdy wynik grubo艣ci jest w mm
gdzie:
d g臋sto艣膰 pozorna arkuszy, g/cm3,
Gr 艣rednia gramatura arkuszy, g/m2,
D 艣rednia grubo艣膰 wybranych arkuszy, um lub mm.
Niewykorzystane arkusze w艂贸偶 do pojemnika na makulatur臋. Niepotrzebn膮 zawiesin臋 masy w艂贸knistej usu艅 w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Nie wylewaj masy do kanalizacji.
UWAGA!
Za ka偶dym razem, gdy b臋dziesz gotowy do:
- mielenia masy,
- pomiaru smarno艣ci,
- formowania pierwszego testowego arkusza,
poinformuj o gotowo艣ci do wykonania tych czynno艣ci Przewodnicz膮cego Zespo艂u Nadzoruj膮cego (PZN), podnosz膮c r臋k臋. O kolejno艣ci oceny przez egzaminatora zdecyduje PZN.
........
........