LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA MTL2 - CZERWIEC 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: MTL.02-01-24.06-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
1. przygotowanie masy rdzeniowej,
2. wykonanie rdzeni,
3. przeprowadzenie wytopu i zalanie formy. Cz臋艣膰 1: Przygotowanie masy rdzeniowej.
Przygotuj 3 kg masy rdzeniowej w mieszarce, zgodnie z receptur膮 podan膮 w tabeli 1. Oblicz ilo艣膰 sk艂adnik贸w do wykonania 3 kg masy rdzeniowej, wyniki oblicze艅 zapisz w tabeli 3. Nast臋pnie odwa偶 poszczeg贸lne sk艂adniki masy rdzeniowej z dok艂adno艣ci膮 do 0,01 kg.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN zako艅czenie procesu przygotowania masy.
Wymieszaj sk艂adniki, a nast臋pnie gotow膮 mas臋 rdzeniow膮 przesyp do zamykanego pojemnika i przenie艣 na stanowisko formierskie.
Cz臋艣膰 2: Wykonanie rdzeni.
Wykonaj 2 rdzenie wykorzystuj膮c rdzennic臋 znajduj膮c膮 si臋 na stanowisku formierskim. Po zag臋szczeniu masy w rdzennicy przedmuchaj j膮 CO2 przez 1 minut臋. Po usuni臋ciu rdzeni z rdzennicy nanie艣 na ich powierzchni臋 przy u偶yciu p臋dzla materia艂 ogniotrwa艂y (pokrycie ochronne). Nast臋pnie w艂贸偶 rdzenie do suszarki. Temperatura w suszarce powinna wynosi膰 120°C, a czas suszenia 30 minut. Dokumentacja techniczna wykonania rdzenia, a tak偶e narz臋dzia, przyrz膮dy, materia艂y oraz instrukcje niezb臋dne do wykonania zadania znajduj膮 si臋 na stanowisku egzaminacyjnym. Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepis贸w bezpiecze艅stwa i higieny pracy oraz ochrony 艣rodowiska.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny wykonania rdzeni z naniesionym pokryciem ogniotrwa艂ym przed w艂o偶eniem ich do suszarki oraz po wysuszeniu.
Po zako艅czeniu zadania uporz膮dkuj stanowisko pracy.
Tabela 1. Receptura przygotowania masy rdzeniowej
Cz臋艣膰 3: Przeprowadzenie wytopu i zalanie formy.
Przygotuj materia艂y wsadowe do wytopu siluminu AK9 w piecu do topienia metali. Masa poszczeg贸lnych sk艂adnik贸w stopu podana jest w tabeli 2. Rozpoznaj i odwa偶 sk艂adniki stopowe oraz modyfikator, w艂贸偶 do pojemnik贸w i opisz ich zawarto艣膰.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN zako艅czenie przygotowania materia艂贸w wsadowych.
Z艂贸偶 znajduj膮c膮 si臋 na stanowisku egzaminacyjnym form臋 umieszczaj膮c w niej jeden (dowolny/wybrany) z wcze艣niej wykonanych rdzeni.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN zako艅czenie przygotowania formy.
........
........