LOGOWANIE

KWALIFIKACJA GIW7 - STYCZEŃ 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: GIW.07-01-24.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Granicę złoża kruszywa naturalnego tworzy prostokąt o bokach a = 1000 m i b = 500 m. Serię złożową tworzą piaski i żwiry o miąższości M = 10 m, z czego miąższość złoża suchego Ms = 2 m, a miąższość złoża zawodnionego Mz = 8 m. Wydobyciu podlegać będą zasoby przemysłowe złoża Zp pomniejszone o straty pozaeksploatacyjne (część zasobów złoża pozostawiona w skarpach ostatecznych) Sp = 20% Zp. Nie projektuje się powstania strat eksploatacyjnych.
Nad złożem zalega nadkład składający się z humusu o grubości Gh = 0,2 m oraz skały płonnej o grubości Gsp = 0,8 m. Aktualnie cały nadkład został zdjęty z powierzchni o 10% większej od powierzchni złoża i zdeponowany na zwałowiskach wokół wyrobiska. Roboty górnicze w nadkładzie trwały 1 rok. Następnie wykonano wkop udostępniający w złożu celem zwodowania koparki pływającej ssąco-refulującej. Wkop ten wykonano w ciągu 6 miesięcy z użyciem koparki jednonaczyniowej, wydobywając 10% zasobów operatywnych złoża Zo. Pozostała część zasobów operatywnych urabiana będzie koparką pływającą ssąco-refulującą o wydajności rzeczywistej Qrz = 500 m3/h, jednym piętrem (część sucha i zawodniona), do spągu udokumentowania złoża. Maszyna ta pracować będzie w systemie dwuzmianowym przez 225 dni w roku -czas trwania jednej zmiany 8 godzin.
Po zakończeniu wydobycia przewiduje się wykonanie rekultywacji wyrobiska w kierunku wodnym. Rekultywacja trwać będzie 6 miesięcy.
Rysunek 1. Koparka pływająca ssąco-refulująca
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI GIW7