LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA GIW13 - STYCZEŃ 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: GIW.13-01-24.01-SG
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Firma Oil and Gas planuje wiercenie otworu badawczego, którego konstrukcję przedstawiono w tabeli 1. Inwestor ma do dyspozycji trzy urządzenia wiertnicze, których charakterystykę techniczną zestawiono w tabeli 2. Spośród dostępnych urządzeń wiertniczych, dobierz urządzenie, które można zastosować do wiercenia, przyjmując że największe spodziewane obciążenie na haku wiertniczym wystąpi podczas zapuszczania kolumny rur okładzinowych 9%", a udźwig urządzenia powinien być co najmniej o 50% większy od maksymalnego spodziewanego ciężaru na haku. W obliczeniach uwzględnij wyporność płuczki wiertniczej, której projektowana gęstość w rozpatrywanym interwale wynosi ppi = 1,25 g/cm3. Wyniki obliczeń i wybór urządzenia wraz z uzasadnieniem zapisz w tabeli 6.
Oblicz całkowitą pojemność otworu wiertniczego (bez przewodu), po uzyskaniu końcowej głębokości wiercenia i na tej podstawie określ liczbę zbiorników płuczkowych, które muszą wchodzić w skład systemu płuczkowego wybranego urządzenia wiertniczego. Z uwagi na badawczy charakter planowanego do wiercenia otworu, minimalna pojemność systemu płuczkowego powinna być dwukrotnie większa od całkowitej pojemności otworu. Do obliczeń przyjmij nominalną średnicę ostatniej sekcji otworu wiertniczego oraz aktywną pojemność jednego zbiornika płuczkowego Vz = 55 m3. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli 7.
Zaprojektuj gęstość płuczki wiertniczej do wiercenia ostatniej sekcji otworu, przy założeniu, że gradient ciśnienia złożowego w interwale całej sekcji jest stały i wynosi Gzi = 0,145 MPa/10 m. Do obliczeń gęstości płuczki wiertniczej przyjmij wartość jednostkowego naddatku ciśnienia hydrostatycznego płuczki nad ciśnieniem złożowym równą s = 1,0 MPa/1000 m. Dane do projektu i wyniki obliczeń zapisz w tabeli 8.
Korzystając z wybranych przepisów prawa zamieszczonych w tabeli 4, określ sposób zabezpieczenia wylotu otworu wiertniczego przed rozpoczęciem wiercenia ostatniej sekcji otworu. W otworze nie przewiduje się występowania siarkowodoru. Kryteria i warunki doboru sposobu zabezpieczenia wylotu otworu wiertniczego zapisz w tabeli 9.
Do obliczeń wykorzystaj wzory i dane zapisane w tabeli 5.
Tabela 1. Planowana konstrukcja otworu
........
........