LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA EE22 - STYCZE艃 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: EE.22-01-24.01-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Lampa o艣wietlaj膮ca pomieszczenie, sk艂adaj膮ca si臋 z dw贸ch niezale偶nych punkt贸w 艣wietlnych jest sterowana za pomoc膮 sekwencyjnego w艂膮cznika o艣wietlenia (w skr贸cie SWO). SWO jest wyposa偶ony wy艂膮cznie w jeden przycisk zwierny, za pomoc膮 kt贸rego mo偶liwy jest wyb贸r jednej z trzech kombinacji dzia艂ania poszczeg贸lnych punkt贸w 艣wietlnych (tzw. tryb pracy). W trybie pracy nr 1 (stan spoczynkowy) nie dzia艂a 偶aden punkt 艣wietlny (o艣wietlenie wy艂膮czone). W trybie pracy nr 2 dzia艂a jeden punkt 艣wietlny. W trybie pracy nr 3 dzia艂aj膮 dwa punkty 艣wietlne jednocze艣nie. W艂膮czenie zasilania poszczeg贸lnych punkt贸w 艣wietlnych jest realizowane za pomoc膮 zestyk贸w zwiernych dw贸ch przeka藕nik贸w PK1 i PK2, przy czym pojedynczy punkt 艣wietlny jest sterowany zestykami zwiernymi wy艂膮cznie jednego przeka藕nika.
Schemat zadzia艂ania przeka藕nik贸w w kolejnych trybach pracy prawid艂owo dzia艂aj膮cego uk艂adu SWO zilustrowano w tabeli 1.
Tabela 1. Schemat zadzia艂ania przeka藕nik贸w PK1, PK2 prawid艂owo dzia艂aj膮cego uk艂adu SWO
Zak艂adamy, 偶e z chwil膮 w艂膮czenia napi臋cia zasilaj膮cego, uk艂ad SWO rozpoczyna dzia艂anie w trybie pracy nr 1, natomiast po ka偶dorazowym naci艣ni臋ciu przycisku zwiernego monostabilnego uk艂ad SWO przechodzi do kolejnego trybu pracy w nast臋puj膮cej sekwencji: 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2..., itd.
Schemat ideowy uk艂adu SWO przedstawiono na rysunku 1 , a szczeg贸艂ow膮 zasad臋 dzia艂ania tego uk艂adu opisano w dalszej cz臋艣ci arkusza egzaminacyjnego.
Przedstawiony uk艂ad SWO uleg艂 uszkodzeniu, w wyniku kt贸rego przeka藕niki PK1 i PK2 dzia艂aj膮 w nieprawid艂owy spos贸b, tzn.:
1. Przeka藕nik PK1 nie za艂膮cza si臋 w 偶adnym trybie pracy.
2. Przeka藕nik PK2 jest roz艂膮czony w trybie pracy nr 1, ale za艂膮cza si臋 w trybie pracy nr 2 i pomimo dalszego wielokrotnego naciskania przycisku zwiernego, pozostaje za艂膮czony w spos贸b trwa艂y. Jedynym sposobem roz艂膮czenia tego przeka藕nika jest od艂膮czenie napi臋cia zasilaj膮cego. Po ponownym za艂膮czeniu zasilania objawy s膮 identyczne.
Wykonano badania testowe uszkodzonego uk艂adu SWO poprzez:
1. Pomiary przebieg贸w czasowych w bloku cyfrowym uk艂adu SWO (elementy B1, U1, U2) we wszystkich trybach pracy za pomoc膮 analizatora poziom贸w logicznych. Wyniki pomiar贸w przedstawione s膮 na rysunku 2.
2. Pomiary warto艣ci napi臋膰 w bloku analogowym uk艂adu SWO dla dw贸ch uk艂ad贸w steruj膮cych cewkami przeka藕nik贸w (elementy R1, R2, T1, T2, D1, D2) pracuj膮cych w stanie pasywnym i aktywnym. W tym celu blok analogowy zosta艂 od艂膮czony od bloku cyfrowego w punktach pomiarowych A i B zaznaczonych na rysunku 1. Przy testowaniu tego bloku u偶yto sygna艂贸w cyfrowych z zewn臋trznego generatora poziom贸w logicznych do艂膮czonego do punkt贸w A i B. Wyniki pomiar贸w podane s膮 w tabeli 2.
3. Pomiary napi臋膰 na z艂膮czach p-n diod D1, D2 oraz tranzystor贸w T1, T2 (tzw. test diody) dla element贸w wymontowanych z uk艂adu SWO. Wyniki pomiar贸w podane s膮 w tabeli 3.
........
........