LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA MTL2 - CZERWIEC 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: MTL.02-01-23.06-SG
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Egzamin składa się z dwóch części, część pierwsza to przygotowanie rdzeni, część druga to przeprowadzenie wytopu metalu.
Część 1. Przygotowanie rdzeni
Odśwież obiegową masę klasyczną poprzez dodanie 2,8% wody. (Informację o ilości masy obiegowej do odświeżenia otrzymasz od przewodniczącego ZN). Masę wymieszaj przy pomocy mieszarki do mas bentonitowych. Odważ 7 ±0,5 kg odświeżonej masy formierskiej.
Zakończenie prac związanych z przygotowaniem masy zgłoś przewodniczącemu ZN.
Z otrzymanej masy wykonaj rdzeń z odpowietrzeniem, w znajdującej się na stanowisku rdzennicy. Odpowietrzenie wykonaj ze sznura poliestrowego ^5, a następnie przygotuj wykonany rdzeń do włożenia do wnęki formy. W celu wykonania rdzenia pokryj rdzennice oddzielaczem. Ułóż sznur odpowietrzający koncentrycznie (odchylenie: ±0,5 cm od osi symetrii) tak, aby wystawał 2,5 cm poza rdzenniki rdzenia. Wypełnij rdzennice masą z odpowiednim naddatkiem. Rdzeń zaformuj z użyciem ubijaka ręcznego.
Zakończenie prac związanych z zaformowaniem rdzennicy zgłoś przewodniczącemu ZN.
Po wyjęciu rdzenia z rdzennicy oczyść go oraz pomaluj jednokrotnie pokryciem ochronnym przy użyciu pędzla.
Uwaga: nie należy pokrywać rdzenników rdzenia pokryciem ochronnym.
Tak przygotowany rdzeń umieść na stojaku, opierając go na niepomalowanych rdzennikach. Oczyść mieszarkę, rdzennicę oraz uporządkuj stanowisko pracy. Do wykonania zadania wykorzystaj narzędzia, sprzęt i materiały, dostępne na stanowisku egzaminacyjnym. Zadanie wykonaj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją przeciwpożarową.
Część 2. Wytop metalu
Przygotuj wsad do wytopu 10 kg brązu CuAl10Fe3Mn2 w tyglowym piecu odlewniczym. Skład chemiczny stopu podano w tabeli 1. Rozpoznaj i odważ składniki stopowe oraz modyfikator. Masy poszczególnych składników zapisz w tabeli 2. Odważone składniki włóż do pojemników opisując ich zawartość.
Zgłoś przewodniczącemu ZN do oceny wsad przygotowany do wytopu.
Kadź oraz łyżkę odlewniczą umieść na stanowisku do wygrzewania z palnikiem gazowym i wygrzej
odpowiednio do temperatury 600°C i 450°C.
Przygotuj kokilę do zalewania próbek do badań spektrometrycznych.
Przeprowadź wytop brązu zgodnie z kartą wytopu (tabela 3). Uzupełnij kartę wytopu, wpisując wartości mierzonych temperatur.
Pobierz łyżką porcję metalu i zalej kokilę do badań spektrometrycznych. Wybij z kokili odlew do badań spektrometrycznych. Przeprowadź spust metalu do kadzi i zalej przygotowaną przez ZN formę.
Podczas wykonywania zadania przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z obsługą i użytkowaniem urządzeń do topienia metali. Każdą czynność związaną z wytopem możesz wykonać wyłącznic po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN. Uporządkuj stanowisko pracy.
........
........