LOGOWANIE

KWALIFIKACJA BPO1 - CZERWIEC 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: BPO.01-01-23.06-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Biuro rachunkowe MENTOR ze wzgl臋du na rosn膮c膮 liczb臋 pracownik贸w przenosi swoj膮 dzia艂alno艣膰 w now膮 lokalizacj臋. Wykonawca rob贸t budowlanych opracowa艂 plan sytuacyjny rozmieszczenia stanowisk pracy w nowych pomieszczeniach. Dla ka偶dego pracownika przewidziano zgodnie z planem - 1 du偶e biurko, 1 ma艂e biurko, 1 szaf臋 aktow膮 i 1 szaf臋 ubraniow膮. Na podstawie przedstawionego Planu sytuacyjnego rozmieszczenia stanowisk w pomieszczeniach Biura rachunkowego MENTOR oraz danych wymiarowych dotycz膮cych poszczeg贸lnych pomieszcze艅, wype艂nij Karty kontrolne i Zalecenia dotycz膮ce organizacji pomieszcze艅 pracy wykorzystuj膮c odpowiednie zapisy z akt贸w prawnych. Zaproponuj rozwi膮zania pozwalaj膮ce na zapewnienie stanu bezpiecze艅stwa i higieny pracy zgodne z zasadami ergonomii i przepisami prawa.
Wyci膮g z rozporz膮dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 wrze艣nia 1997 r. w sprawie og贸lnych przepis贸w bezpiecze艅stwa i higieny pracy_
Dzia艂 II. Obiekty budowlane i teren zak艂adu pracy § 10 BHP O艣wietlenie elektryczne
1. We wszystkich miejscach na terenie zak艂adu pracy, w kt贸rych mog膮 przebywa膰 pracownicy, pracodawca jest obowi膮zany zapewni膰 o艣wietlenie elektryczne w porze nocnej lub je偶eli o艣wietlenie dzienne jest niewystarczaj膮ce. Wymagania dotycz膮ce o艣wietlenia okre艣laj膮 Polskie Normy.
2. Instalacje i urz膮dzenia elektryczne powinny by膰 tak wykonane i eksploatowane, aby nie nara偶a艂y pracownik贸w na pora偶enie pr膮dem elektrycznym, przepi臋cia atmosferyczne, szkodliwe oddzia艂ywanie p贸l elektromagnetycznych oraz nie stanowi艂y zagro偶enia po偶arowego, wybuchowego i nie powodowa艂y innych szkodliwych skutk贸w.
U)
Dzia艂 III. Pomieszczenia pracy
U)
§ 19. Powierzchnia i wysoko艣膰 pomieszcze艅 pracy
1. Powierzchnia i wysoko艣膰 pomieszcze艅 pracy powinny zapewnia膰 spe艂nienie wymaga艅 bezpiecze艅stwa i higieny pracy, z uwzgl臋dnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracownik贸w w tych pomieszczeniach.
2. Na ka偶dego z pracownik贸w jednocze艣nie zatrudnionych w pomieszczeniach sta艂ej pracy powinno przypada膰 co najmniej 13 m3 wolnej obj臋to艣ci pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni pod艂ogi (niezaj臋tej przez urz膮dzenia techniczne, sprz臋t itp.).
§ 20. Wysoko艣膰 pomieszczenia sta艂ej pracy
1. Wysoko艣膰 pomieszczenia sta艂ej pracy nie mo偶e by膰 mniejsza ni偶:
1) 3 m w 艣wietle - je偶eli w pomieszczeniu nie wyst臋puj膮 czynniki szkodliwe dla zdrowia;
2) 3,3 m w 艣wietle - je偶eli w pomieszczeniu prowadzone s膮 prace powoduj膮ce wyst臋powanie czynnik贸w szkodliwych dla zdrowia.
2. Wysoko艣膰 pomieszcze艅, o kt贸rych mowa w ust. 1, mo偶e by膰 obni偶ona w przypadku zastosowania klimatyzacji - pod warunkiem uzyskania zgody pa艅stwowego wojew贸dzkiego inspektora sanitarnego.
3. Wysoko艣膰 okre艣lona w ust. 1 pkt 1 mo偶e by膰 zmniejszona do:
1) 2,5 m w 艣wietle:
a) je偶eli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie wi臋cej ni偶 4 pracownik贸w, a na ka偶dego z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej obj臋to艣ci pomieszczenia lub
b) w pomieszczeniu us艂ugowym lub produkcyjnym drobnej wytw贸rczo艣ci mieszcz膮cym si臋 w budynku mieszkalnym, je偶eli przy wykonywanych pracach nie wyst臋puj膮 py艂y lub substancje szkodliwe dla zdrowia, ha艂as nie przekracza dopuszczalnych warto艣ci poziomu d藕wi臋ku w budynkach mieszkalnych, okre艣lonych w Polskich Normach, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 m3 wolnej obj臋to艣ci pomieszczenia;
2) 2,2 m w 艣wietle - w dy偶urce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do wi臋kszego pomieszczenia.
4. Wysoko艣膰 pomieszczenia czasowej pracy nie mo偶e by膰 mniejsza ni偶:
1) 2,2 m w 艣wietle - je偶eli w pomieszczeniu nie wyst臋puj膮 czynniki szkodliwe dla zdrowia;
2) 2,5 m w 艣wietle - je偶eli w pomieszczeniu prowadzone s膮 prace powoduj膮ce wyst臋powanie czynnik贸w szkodliwych dla zdrowia.
5. W pomieszczeniu o stropie pochy艂ym wymagania okre艣lone w ust. 1, 3 i 4 stosuje si臋 do 艣redniej wysoko艣ci pomieszczenia, przy czym w najni偶szym miejscu wysoko艣膰 pomieszczenia nie mo偶e by膰 mniejsza w 艣wietle ni偶 1,9 m (licz膮c od poziomu pod艂ogi do najni偶ej po艂o偶onej cz臋艣ci konstrukcyjnej sufitu).
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI BPO1