LOGOWANIE

KWALIFIKACJA ROL9 - STYCZEŃ 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: ROL.09-01-23.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Gospodarstwo pasieczne posiada stupniową pasiekę, w nowoczesnych ulach styropianowych, typu Dadanta (10 ramkowych, z nadstawkami Vz Dadanta) z dennicami osiatkowanymi. W gospodarstwie znajduje się 50 ha gruntów ornych, uprawianych w systemie ekologicznym oraz niezbędny sprzęt do uprawy gleby.
W pasiece prowadzona jest gospodarka wędrowna i stacjonarna. Pasieka wędrowna umożliwia wykorzystanie dodatkowo dwóch pożytków oddalonych o 20 km, pozostała część pasieki korzysta z okolicznych pożytków występujących w promieniu lotu pszczół oraz przygotowanych we własnym zakresie, na własnych gruntach rolnych.
W najbliższym czasie w pasiece planuje się rozpoczęcie sprzedaży bezpośredniej miodu, miód będzie sprzedawany w słoikach o różnej gramaturze.
1. Wypisz instytucje, do których należy zgłosić rozpoczęcie działalności związanej ze sprzedażą bezpośrednią miodu oraz określ jakie informacje należy przekazać wymienionym instytucjom (Tabela 1).
2. Wykonaj szkic pracowni do konfekcjonowania miodu z rozmieszczeniem niezbędnych urządzeń i elementów, z uwzględnieniem opisu warunków i urządzeń sanitarnych.
Na posiadanych gruntach ornych klasy III kompleksu pszennego wadliwego zaplanuj po pszenicy ozimej, uprawę 20 ha facelii na nasiona przy zbiorze jednoetapowym. W Tabeli 2:
1. zapisz niezbędne zabiegi uprawowe, jakie należy wykonać jesienią uwzględniając kolejność ich wykonywania.
2. zapisz niezbędne zabiegi uprawowe, jakie należy wykonać wiosną uwzględniając kolejność ich wykonywania.
3. dokonaj doboru właściwego sprzętu i narzędzi do zaplanowanych zabiegów uprawowych wykorzystując maszyny i narzędzia zawarte w tabeli z Wyposażeniem gospodarstwa w sprzęt i maszyny rolnicze.
4. określ datę wykonania pierwszego zabiegu uprawowego pod uprawę facelii.
W celu przygotowania pasieki stacjonarnej do pełnego wykorzystania pożytku z facelii w Tabeli 3:
1. określ termin siewu facelii tak, aby zakwitła 10 czerwca.
2. oblicz ilość nasion potrzebnych do obsiania 20 ha facelii.
3. oblicz koszt zakupu nasion facelii potrzebnych do obsiania 20 ha pola.
4. oblicz wydajność miodową dla zaplanowanej plantacji facelii.
5. oblicz ilość miodu zebraną przez pszczoły przy 50% wykorzystaniu pożytku.
6. oblicz maksymalną liczbę pni, jaką można postawić na uprawianym areale facelii zakładając, że produkcja miodu od jednej rodziny pszczelej wynosie 35 kg, przy 50 % wykorzystaniu pożytku przez pszczoły.
7. oblicz całkowity przychód ze sprzedaży zebranych nasion facelii.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, wykorzystując metodę Taranova, zaplanuj przygotowanie pasieki stacjonarnej do wykorzystania pożytku z uprawianej w gospodarstwie plantacji facelii wiedząc, że facelia jest ostatnim pożytkiem w sezonie. Za początek kwitnienia facelii przyjmij datę 10 czerwca, koniec kwitnienia ustal na podstawie umieszczonych w tabeli założeń dotyczących zadania. W okresie poprzedzającym kwitnienie facelii nie występują żadne pożytki rozwojowe, należy to uwzględnić przy przygotowaniu rodzin do wykorzystania pożytku.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI ROL9