LOGOWANIE

KWALIFIKACJA B22 - STYCZEŃ 2017 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: B.22-01-17.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

W zabudowie szeregowej w Suwałkach znajduje się 5 budynków wyposażonych w słoneczne instalacje grzewcze oraz panele fotowoltaiczne. Planuje się również instalację wymienników gruntowych pompy ciepła.
W wyniku przeglądu technicznego instalacji słonecznej w jednym z tych budynków zalecono dokonać wymiany kolektorów słonecznych. Należy dobrać zasobnik solarny dla gospodarstwa domowego o liczbie mieszkańców równej 4 przy średnim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę 50 dm3/osobę o temperaturze 45°C uwzględniając współczynnik korygujący kk0=l,5. Ponadto konieczne jest oszacowanie powierzchni kolektorów słonecznych dla umieszczenia ich na dachu o pochyleniu do poziomu P = 60° i skierowanych w stronę SE na podstawie danych z tabeli 1.
Do obliczeń wykorzystaj dane zawarte w tabeli 1 oraz wzory zamieszczone w tabeli 2. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli A. Zestawienie obliczeń dla wymiany kolektorów słonecznych dla budynku jednorodzinnego w Suwałkach.
Na podstawie badań kontrolnych zapisanych w tabeli 3 ustal czy zachodzi konieczność wymiany czynnika solarnego. Ocenę jakości glikolu w słonecznych instalacjach grzewczych przeprowadzono dla 5 budynków w zabudowie szeregowej usytuowanych w IV strefie klimatycznej, gdzie temperatura obliczeniowa zewnętrzna wynosi -20°C. W tym celu w tabeli B. Ocena konieczności wymiany glikolu w instalacji solarnej uzupełnij kolumny słowami: TAK/NIE decydując czy czynnik solarny podlega wymianie i który wskaźnik o tym decyduje. Ponadto określ w jaki sposób dokonywana jest ocena barwy, odczynu i temperatury zamarzania.
Uzupełnij tabelę C. Zestawienie odczytów natężenia przepływu. Stanowi ona integralną część książki eksploatacji instalacji wymienników gruntowych pompy ciepła. Pomiary przepływu zostały przeprowadzane w czasie regulacji instalacji z zastosowaniem rotametru umieszczonego przy belce rozdzielaczowej.
Dla instalacji fotowoltaicznej ustal zakres planowanych czynności konserwacyjnych, które należy wykonać podczas jej mycia. W tym celu w tabeli D. Wykaz czynności przeprowadzanych podczas mycia instalacji fotowoltaicznej uzupełnij kolumnę „3" słowami: TAK lub NIE.
Użytkownik obiektu zgłosił zauważalny spadek mocy instalacji fotowoltaicznej. Określ jakie czynniki mogły spowodować nieprawidłowości w pracy instalacji. Uzupełnij tabelę E. Czynniki mogące powodować spadek mocy instalacji fotowoltaicznej wpisując odpowiednio TAK dla czynników mających wpływ, albo NIE dla czynników niemających wpływu na moc instalacji fotowoltaicznej.
Uzupełnij tabelę F. Przegląd prac konserwacyjnych poprzez wpisanie po 5 czynności prac konserwacyjnych instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła A/W i B/W dla każdego z zakresu prac konserwacyjnych. Ustalając czynności charakterystyczne dla każdego zakresu prac wykorzystaj tabelę 4.
Dla rozpatrywanego budynku mieszkalnego zlokalizowanego w Suwałkach ustal parametry techniczne poziomego gruntowego wymiennika ciepła. Do obliczeń wykorzystaj informacje zawarte w tabelach 5, 6 i 7. Głębokość przemarzania gruntu odczytaj z mapy zamieszczonej na rysunku 1, a zależność temperatury gruntu od głębokości ułożenia wymiennika gruntowego odczytaj na dzień przypadający 1 lutego z wykresu zamieszczonego na rysunku 2. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli G. Parametry techniczne poziomego gruntowego wymiennika ciepła dla budynku jednorodzinnego w Suwałkach.
W wyniku rozbudowy nieruchomości zlokalizowanej w części rekreacyjnej miasta podjęto decyzję o budowie instalacji kolektorów słonecznych ogrzewających w miesiącach letnich basen odkryty izolowany folią. Należy oszacować liczbę kolektorów słonecznych oraz pojemność instalacji kolektorów słonecznych
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI B22