LOGOWANIE

KWALIFIKACJA EE22 - CZERWIEC 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: EE.22-01-22.06-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Dany jest uk艂ad automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia, kt贸rego schemat pokazano na rysunku 1. Wykaz element贸w zastosowanych do wykonania uk艂adu automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia przedstawiono w tabeli 1. Prawid艂owo dzia艂aj膮cy uk艂ad automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia ma za zadanie w艂膮cza膰 o艣wietlenie o zmierzchu i wy艂膮cza膰 w dzie艅 przy okre艣lonym nat臋偶eniu o艣wietlenia fotorezystora. Automatyczny w艂膮cznik o艣wietlenia uleg艂 uszkodzeniu, w wyniku kt贸rego uk艂ad nie w艂膮cza 藕r贸d艂a 艣wiat艂a niezale偶nie od stanu o艣wietlenia fotorezystora. Wykonano badania testowe uszkodzonego uk艂adu w艂膮cznika poprzez pomiary warto艣ci: napi臋膰 w zaznaczonych na schemacie ideowym punktach PP1^PP6, spadk贸w napi臋膰 na odpowiednich z艂膮czach diod i tranzystora oraz rezystancji wybranych element贸w w uk艂adzie. Stwierdzono r贸wnie偶, 偶e 偶ar贸wka Zi, potencjometr Ri oraz kondensatory Ci i C2 s膮 sprawne. Znajd藕 usterk臋 oraz wska偶 spos贸b jej usuni臋cia w uk艂adzie automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia. Nast臋pnie przeprowad藕 modyfikacj臋 uk艂adu w taki spos贸b, aby moc zastosowanej 偶ar贸wki wynosi艂a 24 W oraz czas wy艂膮czenia o艣wietlenia by艂 kr贸tszy (zw艂oka czasowa podczas wy艂膮czania o艣wietlenia by艂a dwa razy kr贸tsza), natomiast zw艂oka czasowa podczas w艂膮czania o艣wietlenia pozosta艂a bez zmian.
Zadanie rozwi膮偶 wype艂niaj膮c kart臋 badania automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia.
Rysunek 1. Schemat ideowy automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia z zaznaczonymi punktami
pomiarowymi PP1+PP6
Opis dzia艂ania uk艂adu automatycznego w艂膮cznika o艣wietlenia.
Uk艂ad mo偶emy podzieli膰 na trzy cz臋艣ci. Pierwsza cz臋艣膰 z bramk膮 Um jest 艣wiat艂oczu艂ym detektorem. Druga cz臋艣膰 z bramk膮 U1D stanowi uk艂ad op贸藕niaj膮cy oraz trzecia cz臋艣膰 to uk艂ad wykonawczy. Napi臋cie na wej艣ciu 1 uk艂adu Um jest odwrotnie proporcjonalne do nat臋偶enia 艣wiat艂a padaj膮cego na fotorezystor R8. Przerzutnik Schmitta realizowany przez bramk臋 Um zostaje prze艂膮czony, gdy napi臋cie to przekroczy pr贸g wej艣ciowy bramki, ustalony przy pomocy potencjometru R1. Gdy wyj艣cie Um jest w stanie wysokim, to napi臋cie w punkcie po艂膮czenia R1 i R2 jest prawie r贸wne napi臋ciu zasilaj膮cemu. Gdy wyj艣cie Um jest w stanie niskim, napi臋cie to spada do poziomu wymaganego dla r贸偶nicy prog贸w zadzia艂ania przerzutnika Schmitta na wej艣ciu Um. Kondensator C1 zabezpiecza uk艂ad przed zak艂贸ceniami, kt贸re mog膮 si臋 indukowa膰 w kablu 艂膮cz膮cym fotorezystor z uk艂adem prze艂膮czaj膮cym.
Zadaniem uk艂adu op贸藕niaj膮cego jest eliminacja kr贸tkotrwa艂ych reakcji uk艂adu (za艂膮czanie, wy艂膮czanie) spowodowanych przypadkowym chwilowym zacienieniem lub o艣wietleniem fotorezystora. Sygna艂 wyj艣ciowy U1A jest podawany na dwa obwody op贸藕niaj膮ce: D2-R7-C2 dla stanu 鈥瀢艂膮czenie" i D1-R5-C2 dla stanu 鈥瀢y艂膮czenie", przy czym sta艂e czasowe obu obwod贸w s膮 uzale偶nione od odpowiednich warto艣ci element贸w
R i C.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI EE22