LOGOWANIE

KWALIFIKACJA TG17 - STYCZE艃 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: TG.17-01-22.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Wykonaj prace zwi膮zane z planowaniem produkcji 450 000 litr贸w piwa jasnego pe艂nego, kt贸re zostanie rozlane do butelek szklanych o pojemno艣ci 0,50 l. W tym celu sporz膮d藕 nast臋puj膮ce dokumenty:
- wykaz ilo艣ciowy surowc贸w i materia艂贸w pomocniczych do produkcji 450 000 litr贸w piwa jasnego pe艂nego,
- schemat technologiczny produkcji piwa jasnego pe艂nego z uwzgl臋dnieniem parametr贸w technologicznych (od etapu pobrania surowc贸w z magazynu),
- wykaz maszyn i urz膮dze艅 do produkcji piwa jasnego pe艂nego,
- wykaz produkt贸w ubocznych powsta艂ych przy produkcji piwa jasnego pe艂nego,
- wykaz sprz臋tu, urz膮dze艅 laboratoryjnych i odczynnik贸w chemicznych do analizy piwa.
Do opracowania dokumentacji wykorzystaj informacje zawarte w:
- instrukcji technologicznej produkcji piwa jasnego pe艂nego,
- normie zu偶ycia surowc贸w na 100 litr贸w piwa jasnego pe艂nego,
- badaniach laboratoryjnych piwa jasnego pe艂nego.
Do sporz膮dzenia dokument贸w wykorzystaj formularze, kt贸re znajduj膮 si臋 w arkuszu egzaminacyjnym.
Instrukcja technologiczna produkcji piwa jasnego pe艂nego
Dostarczony do warzelni s艂贸d j臋czmienny jest mechanicznie rozdrabniany w 艣rutownikach. Rozdrobniony s艂贸d w kadzi zaciernej mieszany jest z wod膮 o temperaturze 35-50 °C. Przygotowana mieszanina jest dogrzewana i przetrzymywana w temperaturze 52-78 °C przez 3,5 godziny. Gotowy zacier poddany jest procesowi filtracji w kadzi filtracyjnej, w wyniku kt贸rego nast臋puje oddzielenie p艂ynnego roztworu (brzeczki) od wys艂odzin. Przefiltrowana brzeczka kierowana jest do kot艂a warzelnego, gdzie jest gotowana z chmielem. Gotowanie brzeczki w temperaturze wrzenia trwa 90-120 minut. Gotowa brzeczka kierowana jest do odchmielacza, gdzie w wyniku filtracji oddzielone zostaj膮 nierozpuszczone sk艂adniki chmielu i osad bia艂kowo-garbnikowy. Tak przygotowan膮 brzeczk臋 nale偶y szybko sch艂odzi膰 do temperatury 4-5 °C w p艂ytowym wymienniku ciep艂a. Do brzeczki znajduj膮cej si臋 w kadzi fermentacyjnej dodaje si臋 g臋stw臋 dro偶d偶ow膮, kt贸r膮 po procesie fermentacji si臋 odzyskuje. Fermentacj臋 prowadzi si臋 w temperaturze 6-8 °C, kt贸ra trwa 5-7 dni. Celem fermentacji brzeczki jest rozk艂ad cukr贸w do alkoholu etylowego i dwutlenku w臋gla. Sklarowane zielone piwo poddaje si臋 le偶akowaniu, czyli dofermentowaniu w temperaturze 1-2 °C przez 40 - 60 dni. Dojrzewanie piwa prowadzone jest w tankach le偶akowych. Po zako艅czeniu procesu le偶akowania gotowe piwo poddaje si臋 filtracji przez przegrod臋 filtracyjn膮 z ziemi膮 okrzemkow膮. Czas trwania jednego cyklu filtracji wynosi 6 - 14 godzin.
Piwo rozlewane jest do szklanych butelek o pojemno艣ci 0,50 l na linii do rozlewu, kt贸ra wyposa偶ona jest w aparatur臋 zapobiegaj膮c膮 stratom CO2. Nast臋pnie butelki z piwem poddaje si臋 procesowi pasteryzacji w temperaturze 64 °C w czasie 40 minut w pasteryzatorze tunelowym. Temperatura ko艅cowa piwa wychodz膮cego z pasteryzatora powinna wynosi膰 10 °C. Sch艂odzone butelki z piwem poddaje si臋 etykietowaniu.
Tak przygotowany produkt pakuje si臋 w skrzynki plastikowe po 20 sztuk i uk艂ada na palecie w pi臋ciu warstwach, po 9 skrzynek w ka偶dej warstwie. Wyr贸b gotowy przechowywany jest w temperaturze 10-16 °C w pomieszczeniach krytych, czystych, zaciemnionych i wolnych od obcych zapach贸w.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI TG17