LOGOWANIE

KWALIFIKACJA R17 - STYCZEŃ 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: R.17-01-22.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Na podstawie Notatki pszczelarza dotyczącej przeglądu rodzin pszczelich opracuj harmonogram prac w okresie od ostatniego miodobrania do dnia kontroli ułożenia zapasu po dokarmieniu. Sporządź wykaz sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia zaplanowanych prac pasiecznych. Oblicz potrzebną ilość cukru na podkarmienie i dokarmienie rodzin pszczelich. Opracuj schemat założenia pasków Bayvarolu w gnieździe - Rysunek 1.
Na podstawie Załącznika 5. Ułożenie gniazda rodziny pszczelej w okresie poprzedzającym rozwój jesienny
na Rysunku 2 przedstaw jak będzie wyglądało gniazdo rodziny pszczelej przygotowanej do zimowli; pamiętaj
o konieczności zmniejszenia otworu wylotowego - na rysunku zapisz jego wymiary).
Odkłady wykonane były na ramce 435 x 300 mm, wykorzystywały częściowo pożytek z gryki, z której
miodobranie zostało przeprowadzone 30 lipca.
Oblicz koszty związane z zazimowaniem odkładów.
Załącznik 1.
Notatki pszczelarza dotyczące przeglądu rodzin pszczelich
Główny przegląd jesienny przeprowadzono następnego dnia po przeprowadzonym miodobraniu. Podczas tego przeglądu stwierdzono konieczność uzupełnienia żelaznego zapasu miodowego do 6 kg na odkład, ponieważ w każdej z nich po miodobraniu pozostało tylko po 2 kg. Brakujący pokarm uzupełniono jeszcze tego samego dnia jedną dawką syropu o proporcji 3:2. Przed uzupełnieniem brakującego zapasu zawieszono paski Bayvarolu. W sierpniu w zasięgu lotu pszczół dostępny będzie tylko pożytek pyłkowy. W związku z tym, począwszy od 2 sierpnia, odkłady będą podkarmiane czterokrotnie syropem w ilości 3 litrów na rodzinę o proporcji 1:1, celem pobudzenia rodzin do rozwoju. Do prac wykorzystane będą podkarmiaczki powałkowe
0 pojemności 5 litrów.
1 września zostanie przeprowadzony przegląd, podczas którego gniazda rodzin zostaną ograniczone do 7 plastrów, na których jest 3 kg zapasu pokarmu węglowodanowego. Po tym przeglądzie nastąpi jesienne dokarmianie syropem o proporcji 3:2 co 2 dni.
Paski Bayvarol-u zostaną usunięte z gniazd rodzin po skontrolowaniu ułożenia i ilości zgromadzonych zapasów, ale nie wcześniej niż po upływie okresu zalecanego przez producenta leku.
Załącznik 2.
Zalecenia do prawidłowego podania Bayvarolu
Wykrywanie roztoczy V. destructor; zawiesić pomiędzy ramkami z czerwiem 4 paski Bayvarolu. Na dennicy ula umieścić białą wkładkę pokrywającą całą dennicę (można posmarować ją tłuszczem np. wazeliną). Obecność na wkładce roztoczy po 24 h od zawieszenia pasków wskazuje na zarażenie rodziny. Zwalczanie roztoczy V. destruktor: Paski zawieszamy pomiędzy ramkami w części gniazdowej każdego ul. W rodzinach w pełni rozwiniętych 4 paski, w odkładach (maj-czerwiec) 2 paski, w ulach wielokorpusowych 4 paski w każdym korpusie gniazdowym. W rodzinach bez czerwiu paski powinny pozostawać w ulach przez 15 dni. Przy obecności czerwiu paski powinny pozostawać w gnieździe przez 42 dni. Należy zadbać, aby pszczoły miały dostęp do obydwu stron pasków.
Preparat stosować w okresie pełnej aktywności pszczół, po miodobraniu (od końca lipca do połowy września). Stosowanie preparatu przy niskiej temperaturze obniża efekt leczniczy. Torebkę z folii polietylenowo-aluminiowej zawierającej paski otwierać tuż przed użyciem. Nie pozostawiać pasków dłużej niż 6 tygodni (powoduje to uodparnianie się roztoczy na stosowany lek; nie poprawia efektu leczniczego). Po leczeniu, pasków nie należy stosować ponownie. Nie należy zaniżać dawki, gdyż sprzyja to powstawaniu oporności wśród roztoczy.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI R17