LOGOWANIE

KWALIFIKACJA E23 - STYCZEŃ 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: E.23-01-22.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Jako pracownik firmy Elektropomiar na zlecenie Zakładu Energetycznego w Pruszkowie dokonaj analizy schematu ideowego rozdzielni 110/20 kV w układzie blokowym i wyników pomiarów rezystancji izolacji kabla elektroenergetycznego HKnFtA.
W tym celu:
• wpisz nazwę opisanych czerwonymi literami elementów w rozdzielni w tabelę 1,
• wpisz dane techniczne wraz z nazwami parametrów transformatora typu TORb w tabelę 2,
• uzupełnij protokół pomiarów rezystancji izolacji,
• porównaj wyniki pomiarów rezystancji izolacji kabla z wartością wymaganą i oceń stan kabla HKnFtA, a następnie wypełnij tabelę 3.
Do protokołu wpisz wartości rezystancji izolacji przeliczone na wartości w temperaturze 20 °C, a wymaganą rezystancję izolacji żył kabla przelicz uwzględniając długość linii kablowej. Wyniki wykonanych pomiarów zostały przedstawione w tabeli zamieszczonej w instrukcji pomiaru rezystancji izolacji kabla. Wyniki obliczeń wpisz z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Instrukcja pomiaru rezystancji izolacji kabla
Przed pomiarem rezystancji izolacji kabli powierzchnie zewnętrzne głowic powinny być oczyszczone. Czyszczenie głowic powinno być wykonane z zastosowaniem technik wskazanych przez producenta. Przed pomiarem należy kabel wraz z osprzętem każdorazowo rozładować i pozostawić uziemiony do czasu pomiaru (na czas > 1 min).
Pomiar rezystancji izolacji należy wykonać dla każdej żyły kabla względem ekranu i żyły powrotnej. Pomiary należy wykonać za pomocą miernika rezystancji izolacji o napięciu 2,5 kV. Po pomiarze rezystancji izolacji kabel powinien być rozładowany, a poszczególne żyły zwarte i skutecznie uziemione do czasu następnej czynności pomiarowej lub do czasu tuż przed podłączeniem linii do sieci.
Współczynnik korekcji temperaturowej K20 1 1 1 1 1 r
Rezystancja izolacji każdej żyły kabla względem pozostałych zwartych i uziemionych, przeliczona na temperaturę odniesienia 20 °C, w linii kablowej o długości do 1 km i napięciu znamionowym powyżej 1 kV, nie powinna być mniejsza niż:
• 40 MQ - w przypadku kabla o izolacji polwinitowej,
• 50 MQ - w przypadku kabla o izolacji papierowej,
• 100 MQ - w przypadku kabla o izolacji polietylenowej,
• 1000 MQ - w przypadku kabla o napięciu znamionowym 110 kV.
Jeżeli wymaga się na przykład rezystancji izolacji 100 MQ dla odcinka o długości 1 km, to wymaga się tej samej wartości również dla odcinka krótszego.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI E23