LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA MED13 - CZERWIEC 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: MED.13-01-21.06-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Opis sytuacji Anny Kowalczyk
30-letnia Anna Kowalczyk jest uczestniczk膮 zaj臋膰 w 艣rodowiskowym domu samopomocy dla os贸b przewlekle psychicznie chorych. Od dziesi臋ciu lat choruje na schizofreni臋 i przyjmuje zalecone przez lekarza leki. Jest pod sta艂膮 opiek膮 lekarsk膮. Przez ostatnie trzy lata nie wymaga艂a hospitalizacji. Od 艣mierci matki mieszka sama w dwupokojowym mieszkaniu, w bloku na du偶ym osiedlu. Z wykszta艂cenia jest krawcow膮, ale choroba spowodowa艂a utrat臋 pracy oraz izolacj臋 艣rodowiskow膮. Utrzymuje si臋 z renty i przyznanych 艣wiadcze艅. Brat jest 偶onaty i prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe. Relacje rodze艅stwa nie uk艂adaj膮 si臋 dobrze.
Pani Anna ma trudno艣ci z wyra偶aniem w艂asnych emocji. Unika kontaktu z innymi osobami. Nie ma 偶adnych przyjaci贸艂 ani znajomych. Na sytuacje stresowe reaguje natychmiastowym wycofaniem si臋 i zniech臋ceniem. Ma zani偶on膮 samoocen臋 i nie wierzy we w艂asne mo偶liwo艣ci. Jest osob膮 zaniedban膮 zewn臋trznie: nie dba o higien臋 osobist膮, nie zawsze ubiera si臋 adekwatnie do pory roku. Pani Anna ma nadwag臋, jest spowolnia艂a ruchowo. Od偶ywia si臋 przede wszystkim s艂odyczami i s艂onymi przek膮skami. Nie potrafi samodzielnie gotowa膰. W mieszkaniu panuje ba艂agan i nieprzyjemny zapach. Codzienne czynno艣ci zwi膮zane ze sprz膮taniem, gotowaniem czy praniem wykonywa艂a zawsze matka. Pani Anna jest niesamodzielna w wykonywaniu obowi膮zk贸w domowych. Ma trudno艣ci w za艂atwianiu spraw urz臋dowych. Kilkakrotnie zalega艂a z op艂atami za czynsz i pr膮d. Czas wolny sp臋dza biernie, ogl膮daj膮c tylko telewizyjne seriale. Czasami pisze wiersze. Ma ju偶 kilka zapisanych zeszyt贸w, kt贸re nosi zawsze przy sobie. Cz臋sto miewa z艂e samopoczucie psychiczne.
Pani Anna przyzna艂a w rozmowie, 偶e lubi czyta膰, ale teraz nie ma 偶adnej ciekawej ksi膮偶ki w domu. Ostatnio ch臋tnie uczestniczy w zaj臋ciach z krawiectwa i r臋kodzie艂a. Wed艂ug terapeuty prowadz膮cego zaj臋cia w pracowni krawieckiej, pani Anna ma du偶e zdolno艣ci w zakresie szycia r臋cznego. W indywidualnej rozmowie z psychologiem w plac贸wce przyzna艂a, 偶e chcia艂aby schudn膮膰 i nauczy膰 si臋 obs艂ugiwa膰 komputer.
Dokonaj analizy sytuacji Anny Kowalczyk, wyodr臋bnij wszystkie jej problemy i mocne strony wyszczeg贸lnione w opisie, a nast臋pnie opracuj ich diagnoz臋, przy czym problemy przypisz do jednej z czterech sfer.
Opracuj propozycj臋 trening贸w/rodzaj贸w aktywno艣ci kszta艂tuj膮cych i rozwijaj膮cych umiej臋tno艣ci Anny Kowalczyk - po 5 r贸偶norodnych trening贸w/rodzaj贸w aktywno艣ci dla ka偶dej z 3 kategorii umiej臋tno艣ci (umiej臋tno艣ci interpersonalnych, umiej臋tno艣ci funkcjonowania w codziennym 偶yciu, umiej臋tno艣ci sp臋dzania czasu wolnego). Jako jeden z trening贸w umiej臋tno艣ci sp臋dzania czasu wolnego, uwzgl臋dnij w wykazie szycie r臋czne ozdoby z filcu. Dla ka偶dego treningu/rodzaju aktywno艣ci zaplanuj odpowiednio po 2 cele szczeg贸艂owe, w tym jeden dla ka偶dych zaj臋膰 inny, 艣ci艣le zwi膮zane z kategori膮 umiej臋tno艣ci i rodzajem treningu/aktywno艣ci, adekwatne do problem贸w i mocnych stron uczestniczki zaj臋膰.
Nast臋pnie opracuj scenariusz wy偶ej wymienionych zaj臋膰 w pracowni krawieckiej oraz wykonaj szkic potrzebnej do nich pomocy dydaktycznej - szablon serca. Czas trwania zaj臋膰 wynosi 1,5 godziny. Ich tematem jest Wykonanie z filcu ozdoby w kszta艂cie serca, z zawieszk膮. Ozdoba ma by膰 wykonana r臋cznie wed艂ug wzoru, z wykorzystaniem szablonu, wype艂niona wat膮 i zszyta po obwodzie. Opr贸cz pani Anny, w zaj臋ciach b臋dzie bra艂o udzia艂 troje uczestnik贸w. Ka偶dy z nich b臋dzie wykonywa艂 ozdob臋 samodzielnie. W scenariuszu zapisz mi臋dzy innymi co najmniej 5 cel贸w szczeg贸艂owych zaj臋膰, adekwatnych do zdiagnozowanych problem贸w i mocnych stron Anny Kowalczyk, oraz co najmniej 4 uwagi/zalecenia dotycz膮ce bhp podczas przebiegu zaj臋膰, specyficzne dla planowanych zaj臋膰. Czynno艣ci terapeuty i uczestnika zaj臋膰 (co najmniej po 3 w cz臋艣ci wst臋pnej i ko艅cowej zaj臋膰 oraz co najmniej po 8 w cz臋艣ci zasadniczej) nale偶y zaplanowa膰 tak, aby w pe艂ni zapewnia艂y realizacj臋 tematu zaj臋膰, przy czym w cz臋艣ci zasadniczej nale偶y uwzgl臋dni膰 mi臋dzy innymi czynno艣ci szczeg贸艂owe, okre艣laj膮ce poszczeg贸lne etapy wykonywania ozdoby.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zawarte w arkuszu egzaminacyjnym.
........
........