LOGOWANIE

KWALIFIKACJA ST4 - STYCZEŃ 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: ST.04-01-21.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Na stanowisku komputerowym wykonaj montaż nagrania muzyki elektronicznej na podstawie słuchowej oceny wzorca (plik o nazwie „wzorzec"), będącego nagraniem archiwalnym o bardzo słabej jakości dźwięku. Źródłowe pliki dźwiękowe, potrzebne do montażu nagrania oraz plik wzorca, znajdują się na pulpicie komputera w folderze PLIKI AUDIO.
Na pulpicie komputera utwórz folder roboczy i nazwij go swoim numerem PESEL. Skopiuj do niego pliki źródłowe oraz plik wzorca. Wszystkie swoje działania i efekty pracy zapisuj tylko w tym folderze.
Uruchom program DAW służący do montażu dźwięku. W programie tym utwórz wielościeżkową sesję montażową o częstotliwości próbkowania i rozdzielczości bitowej odpowiadającej parametrom plików źródłowych. Sesję tę zapisz w folderze roboczym pod nazwą będącą twoim numerem PESEL.
W sesji umieść wszystkie źródłowe pliki dźwiękowe wyszczególnione w Tabeli 1, każdy na osobnej ścieżce. Ścieżki nazwij adekwatnie do nazw plików. Tempo w sesji ustaw tak, aby było ono identyczne z tempem występującym we wzorcu.
Źródłowe pliki dźwiękowe rozmieść na ścieżkach w taki sposób, aby ich umiejscowienie odpowiadało rozmieszczeniu plików we wzorcu. Tam, gdzie jest to konieczne powiel regiony dźwiękowe. Na ścieżce „drums" usuń fragment pomiędzy początkami taktów 32 i 33, pozostawiając w tym miejscu ciszę. Na brzegach regionów zastosuj fade in i fade out. Region „noisecrash" powiel trzykrotnie i umieść kopie tego regionu równo z początkami taktów 17, 33 oraz 49. Odwróć kierunek odtwarzania dźwięku w regionie „noisefx" i zmontuj go w taki sposób, aby jego koniec znajdował się równo z początkiem taktu 33.
Powiel region zawierający szum płyty gramofonowej (plik „vinyl") i zmontuj go z użyciem funkcji crossfade w taki sposób, aby był on odtwarzany przez cały czas trwania partii perkusji (pliku „drums") oraz chwilę po jej zakończeniu, gdzie należy zastosować powolne wyciszenie szumu płyty.
Przed przystąpieniem do powielenia i montażu szumu płyty gramofonowej, zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego, przez podniesienie ręki, zamiar wykonania tych czynności. Po uzyskaniu zgody wykonaj je w obecności egzaminatora.
Wykonaj następujące czynności przetwarzające dźwięk.
Na ścieżce „drums" zastosuj kompresję dynamiki. Parametry kompresji ustaw wedle uznania, jednakże w taki sposób, aby kompresor wprowadzał redukcję wzmocnienia.
Na ścieżce „synth" zastosuj tłumienie niskich częstotliwości za pomocą filtra górnoprzepustowego, o częstotliwości granicznej 200 Hz.
Na ścieżce „sequence" zastosuj efekt Delay o podziale rytmicznym 1/8. Na ścieżce „solo" zastosuj efekt pogłosowy typu Hall. N a ścieżce „pad" zastosuj efekt modulacyjny Chorus.
Czas zmontowanego nagrania nie może przekroczyć 3 minut.
Poziom szczytowy zmontowanego nagrania należy ograniczyć za pomocą limitera do -0,3 dBFS. Wzmocnienie na wejściu limitera należy ustawić tak, aby wartość ta została osiągnięta przynajmniej raz.
Gotowy materiał dźwiękowy zapisz w folderze roboczym w postaci dwóch plików wynikowych:
- .wav, o parametrach sesji montażowej,
- .mp3, o przepływności bitowej 320 kbps.
Nazwy obu plików wynikowych powinny być zgodne z nazwą sesji montażowej. Pliki wynikowe powinny dać się poprawnie odtwarzać.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI ST4