LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA MG8 - STYCZE艃 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: MG.08-01-21.01-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
1. Pobierz do naczynia 2,0 litry p艂uczki wiertniczej przygotowanej w pojemniku zbiorczym. Po ujednorodnieniu p艂uczki przy pomocy mieszad艂a mechanicznego i przygotowaniu przyrz膮d贸w kontrolno-pomiarowych, wykonaj pomiary w艂a艣ciwo艣ci fizykochemicznych w nast臋puj膮cej kolejno艣ci:
- filtracji,
- g臋sto艣ci,
- lepko艣ci umownej lejkiem Marsha,
- moment贸w obrotowych przy 300 i 600 obr/min wiskozymetrem Fann,
- pH.
Uwaga: Przed rozpocz臋ciem wykonywania pomiaru filtracji zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do wywarcia w naczyniu prasy filtracyjnej ci艣nienia i po uzyskaniu zgody rozpocznij pomiar w obecno艣ci asystenta technicznego.
Wyniki pomiar贸w zapisz w wierszu 1 tabeli Wyniki pomiar贸w wybranych parametr贸w p艂uczki wiertniczej.
Brakuj膮ce dane reologiczne oblicz, wykorzystuj膮c otrzymane dane z pomiar贸w wiskozymetrem Fann.
2. Wykorzystan膮 do pomiar贸w p艂uczk臋 wlej ponownie do naczynia i uzupe艂nij do obj臋to艣ci 2 litr贸w. Oblicz mas臋 polimeru XCD, jak膮 nale偶y doda膰 do p艂uczki, aby uzyska膰 zawarto艣膰 0,5% wagowo polimeru w odniesieniu do obj臋to艣ci 2,0 litry p艂uczki. Wynik oblicze艅 zapisz w tabeli w wierszu 2.
3. Wymieszaj p艂uczk臋 i dodaj do niej Polimer XCD. Po dok艂adnym ujednorodnieniu wykonaj ponownie pomiar w艂a艣ciwo艣ci fizykochemicznych w kolejno艣ci jak poprzednio.
Wyniki pomiar贸w zapisz w tabeli w wierszu 3.
Przed przyst膮pieniem do wykonywania pomiar贸w w艂a艣ciwo艣ci p艂uczki obrobionej, zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki gotowo艣膰 ich wykonania i po uzyskaniu zgody przewodnicz膮cego ZN, w obecno艣ci egzaminatora, wykonaj poszczeg贸lne pomiary.
4. Opisz kr贸tko wp艂yw dodatku polimeru na mierzone parametry p艂uczki wiertniczej w tabeli w wierszu 4. Uwaga:
Przed zako艅czeniem pomiaru filtracji po up艂ywie 30 minut, zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do zako艅czenia pomiaru i po uzyskaniu zgody przyst膮p do demonta偶u prasy filtracyjnej w obecno艣ci asystenta technicznego.
Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepis贸w bezpiecze艅stwa i higieny pracy, przepis贸w przeciwpo偶arowych oraz ochrony 艣rodowiska.
Po wykonaniu zadania uporz膮dkuj stanowisko pracy, oczy艣膰 narz臋dzia i od艂贸偶 je na miejsce pobrania, a odpady umie艣膰 w odpowiednich pojemnikach.
........
........