LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA MG16 - STYCZEŃ 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: MG.16-01-21.01-SG
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Zmontuj na płycie montażowej układ elektropneumatyczny zgodnie ze schematami na rysunkach 1 i 2, a elementy układu rozmieść zgodnie ze schematem na rysunku 3.
Uwaga!
Jeżeli na stanowisku egzaminacyjnym zamiast bloku rozdzielającego sprężone powietrze będą zastosowane trójniki pneumatyczne lub zawór dławiąco-zwrotny, który jest przeznaczony do montażu na przewodach pneumatycznych, to elementy te nie powinny być zamontowane na płycie.
Na szynie montażowej TH35 zamontuj:
- przycisk S0,
- przekaźnik K1,
- przekaźnik czasowy K2.
Po wykonaniu połączeń pneumatycznych i elektrycznych zgłoś przez podniesienie ręki przewodniczącemu ZN gotowość podłączenia układu do zasilania. Po uzyskaniu zgody włącz zasilanie pneumatyczne i elektryczne, następnie ustaw:
- wartość ciśnienia zasilającego układ na 0,4 MPa,
- przepływ powietrza za pomocą zaworu dławiąco-zwrotnego V3, tak aby tłoczysko siłownika A1 osiągało pozycję całkowitego wsunięcia dopiero po całkowitym wsunięciu tłoczyska siłownika A2,
- wartość nastawy czasu przekaźnika czasowego na 5 s.
Sprawdź działanie układu, a w przypadku gdy układ nie działa zgodnie z opisem wprowadź niezbędne poprawki.
Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko egzaminacyjne i pozostaw układ elektropneumatyczny podłączony do mediów zasilających.
Opis działania układu sterowania siłownikami
Po naciśnięciu przycisku S0, przy wsuniętym tłoczysku siłownika A1, rozpoczyna się wysuwanie tłoczyska siłownika A2. Po zadziałaniu łącznika krańcowego z rolką S3 rozpoczyna się wysuwanie tłoczyska siłownika A1. Po zadziałaniu czujnika magnetycznego B2 rozpoczyna się odmierzanie czasu 5 s przez przekaźnik czasowy K2, po tym czasie rozpoczyna się wsuwanie tłoczysk obu siłowników. Całkowite wsunięcie tłoczyska siłownika A1 powinno nastąpić po pełnym wsunięciu tłoczyska siłownika A2.
Ponowne uruchomienie układu jest możliwe po naciśnięciu przycisku S0 przy wsuniętym tłoczysku siłownika A1.
83
Rysunek 1. Schemat części pneumatycznej układu elektropneumatycznego
........
........