LOGOWANIE

KWALIFIKACJA BD18 - STYCZEŃ 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: BD.18-01-21.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

W budynku mieszkalnym jednorodzinnym w czasie modernizacji wykonano słoneczną instalację grzewczą i fotowoltaiczną. Słoneczna instalacja grzewcza będzie przeznaczona do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała w układzie OFF - GRID, wytwarzając energię na potrzeby oświetlenia i zasilenia urządzeń elektrycznych w budynku.
W tabeli A w kolumnie 2 zapisz zidentyfikowane oznaczenia cyfrowe elementów słonecznej instalacji grzewczej przedstawionej na rysunku 1. W kolumnie 3 tabeli A przypisz do każdego elementu po dwa określenia ich podstawowych funkcji wymienione w tabeli 2, używając oznaczeń literowych. Przyporządkuj elementom słonecznej instalacji grzewczej zapisanym w tabeli A właściwe czynności związane z przeprowadzanymi przeglądami i zabiegami konserwacyjnymi z tabeli 3. Wyniki przeprowadzonej analizy zapisz w kolumnie 4 tabeli A używając oznaczeń literowych.
Posługując się nomogramem do doboru elementów słonecznej instalacji grzewczej rysunek 2 oraz informacjami zawartymi w tabeli 1 i założeniami do obliczeń hydraulicznych - tabela 4, określ wartości wybranych parametrów pracy instalacji i zapisz je w tabeli B.
Wykorzystując informacje zawarte w tabelach 5, 6 oraz 7 wykonaj obliczenia wielkości charakterystycznych dla instalacji fotowoltaicznej (PV) oraz dobierz znormalizowany przekrój miedzianych przewodów elektrycznych instalacji fotowoltaicznej. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli C.
Uzupełnij tabelę D wpisując jedną nazwę dla zdiagnozowanego na podstawie przedstawionego opisu problemu występującego podczas użytkowania modułów PV, wybierając z nazw zawartych w tabeli 8. W tabeli E poprzez zaznaczenie TAK lub NIE wskaż, które z właściwości akumulatorów żelowych współpracujących z instalacjami PV mają wpływ na ich obsługę w czasie eksploatacji.
Tabela 1. Założenia do obliczeń słonecznej instalacji grzewczej.
• Słoneczna instalacja grzewcza przeznaczona jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej, wyposażona w kolektory płaskie i zbiornik akumulacyjny.
• Ciepła woda podgrzewana dla 3 mieszkańców (LM = 3 M).
• Dobowe zapotrzebowanie na przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla jednego mieszkańca 50 dm3/d.
• Przygotowanie ciepłej wody użytkowej w okresie kwiecień - wrzesień jest z wykorzystaniem słonecznej instalacji grzewczej, a w sezonie grzewczym (październik - marzec) głównie przez kocioł grzewczy.
• Natężenie przepływu czynnika solarnego wynosi 0,02 dm3/s w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni kolektorów słonecznych.
• Przewody instalacji wykonane są z rur miedzianych.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI BD18