LOGOWANIE
- STRONA G艁脫WNA
- TW脫J PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- FORUM ZAWODOWE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TEST脫W
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSP脫艁PRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA AU56 - STYCZE艃 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: AU.56-01-21.01-SG
Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:
SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:
Sporz膮d藕 dokumentacj臋 dotycz膮c膮 wytwarzania nitrobenzenu korzystaj膮c ze Skr贸conego opisu procesu technologicznego produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮. Wykonaj obliczenia zwi膮zane z przeprowadzeniem tego procesu, korzystaj膮c z Wykazu danych wyj艣ciowych do oblicze艅 zwi膮zanych z przeprowadzeniem procesu produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮 oraz Opisu przygotowania mieszaniny nitruj膮cej. Wyniki oblicze艅 wpisz do Tabeli 1.
Na podstawie opisu procesu technologicznego: sporz膮d藕 wykaz maszyn i urz膮dze艅, kt贸re nale偶y zastosowa膰 w poszczeg贸lnych etapach produkcji nitrobenzenu (Tabela 2); wykaz parametr贸w podlegaj膮cych kontroli podczas procesu z uwzgl臋dnieniem miejsca kontroli (Tabela 3); wykaz czynno艣ci niezb臋dnych do przeprowadzenia procesu produkcji nitrobenzenu w kolejno艣ci technologicznej (Tabela 4).
Dobierz 艣rodki ochrony indywidualnej - uzupe艂nij Tabel臋 5.
Uzupe艂nij Uproszczony schemat blokowy procesu produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
Ocenie podlega膰 b臋dzie 6 rezultat贸w:
- dane produkcyjne -Tabela 1,
- wykaz maszyn i urz膮dze艅, kt贸re nale偶y zastosowa膰 w poszczeg贸lnych etapach produkcji nitrobenzenu - Tabela 2.,
- wykaz parametr贸w podlegaj膮cych kontroli podczas procesu, uwzgl臋dniaj膮cy miejsca kontroli - Tabela 3.,
- wykaz czynno艣ci niezb臋dnych do przeprowadzenia procesu produkcji nitrobenzenu w kolejno艣ci technologicznej - Tabela 4.,
- dob贸r 艣rodk贸w ochrony indywidualnej - Tabela 5.,
- uproszczony schemat blokowy procesu produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮.
Skr贸cony opis procesu technologicznego nitrowania benzenu
Nitrobenzen produkowany jest metod膮 okresow膮 w nitratorze, kt贸ry jest zbiornikiem ze stali szlachetnej wy艂o偶onej kwasoodporn膮 wyk艂adzin膮. Reakcji nitrowania towarzyszy wydzielanie si臋 du偶ych ilo艣ci ciep艂a. Z tego powodu niezb臋dne jest zainstalowanie w nitratorze takich urz膮dze艅, kt贸re pozwoli艂yby na szybkie odprowadzenie wydzielanego ciep艂a i nie dopu艣ci艂yby do przekroczenia wymaganej temperatury. Ka偶dy nitrator jest wyposa偶ony w p艂aszcz ch艂odz膮cy, przez kt贸ry przep艂ywa zimna woda. Opr贸cz p艂aszcza zainstalowane s膮 dodatkowo w臋偶ownice, kt贸re pozwalaj膮 na zwi臋kszenie powierzchni ch艂odz膮cej. Ka偶dy nitrator posiada mieszad艂o mechaniczne. Intensywne mieszanie u艂atwia wymian臋 ciep艂a mi臋dzy substancj膮 zawart膮 w reaktorze a powierzchni膮 ch艂odz膮c膮 oraz zapobiega powstawaniu miejscowych przegrza艅 zawarto艣ci aparatu, wyr贸wnuj膮c temperatur臋 mieszaniny reaguj膮cej, a tak偶e zapobiega powstawaniu produkt贸w ubocznych reakcji. Nitrator, podobnie jak ka偶dy reaktor chemiczny jest wyposa偶ony w armatur臋 sk艂adaj膮c膮 si臋 z termometru, wziernika, w艂azu i zaworu odpowietrzaj膮cego.
Po wprowadzeniu benzenu, w ilo艣ci okre艣lonej wielko艣ci膮 produkcji, ze zbiornika magazynowego do nitratora uruchamia si臋 mieszad艂o oraz w艂膮cza si臋 przep艂yw wody ch艂odz膮cej przez p艂aszcz i w臋偶ownic臋. Nast臋pnie rozpoczyna si臋 operacja dozowania (ze zbiornika magazynowego) przygotowanej mieszaniny nitruj膮cej o okre艣lonym sk艂adzie, kt贸ra trwa przez kilka godzin w takim tempie, aby temperatura nie przekroczy艂a 30°C. W czasie dozowania bardzo wa偶ne jest mieszanie zawarto艣ci reaktora. Po dodaniu ca艂ej ilo艣ci mieszaniny nitruj膮cej podnosi si臋 temperatur臋 do 70^80°C i jeszcze przez 2-k3 godziny miesza si臋 zawarto艣膰 nitratora. Proces uwa偶a si臋 za zako艅czony, gdy zawarto艣膰 HNO3 w pobranej pr贸bce nie przekracza 1%. Wsad nitratora spuszcza si臋 wtedy do oddzielacza, kt贸rego sto偶kowe dno jest wy艂o偶one o艂owiem. Po
........
........