LOGOWANIE

KWALIFIKACJA A56 - PA殴DZIERNIK 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: A.56-01-16.08


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

W oparciu o skr贸cony opis procesu technologicznego oraz wykaz danych wyj艣ciowych opracuj kart臋 technologiczn膮 procesu produkcji kwasu siarkowego(VI) i oleum metod膮 kontaktow膮 oraz wykonaj obliczenia dla w臋z艂a spalania siarki zwi膮zane z dobow膮 produkcj膮 zak艂adu. Dobierz na podstawie wykonanych oblicze艅 oraz danych technicznych wybranych spr臋偶arek i dmuchaw urz膮dzenia do dozowania surowc贸w - powietrza i ciek艂ego surowca siarkowego. Uzupe艂nij opis uproszczonego schematu wytw贸rni kwasu siarkowego(VI) i oleum, wpisuj膮c w Tabeli 1 oznaczenia urz膮dze艅 na schemacie lub ich nazwy. Sporz膮d藕 wykaz wybranych punkt贸w kontroli temperatury, podaj膮c oczekiwany zakres warto艣ci mierzonego parametru w ka偶dym z nich.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
Ocenie podlega膰 b臋dzie 5 rezultat贸w:
- karta technologiczna procesu,
- opis uproszczonego schematu wytw贸rni kwasu siarkowego(VI) i oleum (Tabela 1),
- dobowe i godzinowe zapotrzebowanie powietrza potrzebnego do spalania siarki oraz dob贸r urz膮dzenia do jego dozowania (Tabela 2),
- dobowe i godzinowe zapotrzebowanie na surowiec siarkowy oraz dob贸r urz膮dzenia do jego dozowania (Tabela 3),
- wykaz wybranych punkt贸w kontroli temperatury.
Skr贸cony opis procesu technologicznego produkcji kwasu siarkowego(VI) i oleum metod膮 kontaktow膮.
Produkcja kwasu siarkowego(VI) metod膮 kontaktow膮 przebiega w trzech zasadniczych etapach. Pierwszym
etapem jest przetwarzanie surowca (w tym przypadku: siarki rodzimej) w gaz zawieraj膮cy SO2. Wskutek rozcie艅czania sk艂adnikami powietrza (azotem, tlenem) st臋偶enie SO2 w otrzymywanych gazach wynosi od 7-^12% molowych. Drugi etap polega na katalitycznym utlenianiu S02do bezwodnika kwasu siarkowego SO3. Trzecim, ostatnim etapem jest absorpcja SO3 i otrzymanie gotowych produkt贸w czyli 98% kwasu siarkowego(VI) i oleum.
Spalanie siarki
Siarka 艂atwo spala si臋 w powietrzu, przy czym zachodzi silnie egzotermiczna, praktycznie nieodwracalna reakcja:
S + 02 -> S02 AH = -297 kJ/mol
Reakcja ta zachodzi w fazie gazowej mi臋dzy parami siarki i tlenem z powietrza w piecu wtryskowym. Siark臋 wprowadza si臋 do komory spalania pieca w stanie ciek艂ym. T艂oczy si臋 j膮 pomp膮 zanurzeniow膮 z topielnika przez filtr do podgrzewacza, kt贸ry pozwala utrzyma膰 temperatur臋 siarki w ruroci膮gu na poziomie 135-^140°C. Siark臋 wprowadza si臋 do pieca przy pomocy odpowiednich dysz rozpylaj膮cych j膮 na drobne krople w strumieniu gor膮cego powietrza o temperaturze 450-^550°C, doprowadzanego pod ci艣nieniem oko艂o 7 MPa. Drobne kropelki siarki w wysokiej temperaturze pieca paruj膮 i spalaj膮 si臋 na tlenek siarki(IV). Ze wzgl臋du na du偶e ciep艂o reakcji temperatura gaz贸w wylotowych si臋ga 1200°C. W piecu umieszcza si臋 szereg przegr贸d, kt贸re powoduj膮 dodatkowe wymieszanie gaz贸w i u艂atwiaj膮 ca艂kowite spalenie par siarki. Poniewa偶 doprowadzany do aparatu kontaktowego SO2 powinien mie膰 temperatur臋 nie wy偶sz膮 ni偶 400°C - produkty utleniania s膮 intensywnie ch艂odzone, a odzyskane ciep艂o wykorzystuje si臋 do produkcji pary wodnej.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI A56