LOGOWANIE

KWALIFIKACJA A56 - CZERWIEC 2017 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: A.56-01-17.06


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

W laboratorium wykonywane s膮 oznaczenia ca艂kowitej zawarto艣ci azotu w nawozach azotowych. W oparciu o zamieszczone procedury oraz wykaz danych wyj艣ciowych opracuj zestawienie ilo艣ciowe wszystkich odczynnik贸w chemicznych potrzebnych do wykonania planowanych na najbli偶szy tydzie艅 analiz pr贸bek nawoz贸w. Wykonaj obliczenia dotycz膮ce sporz膮dzenia roztworu NaOH o st臋偶eniu 30% (m/m) oraz roztworu HCl o st臋偶eniu 1 mol/dm3, zgodnie z zamieszczonymi procedurami. Sporz膮d藕 zapotrzebowanie na sprz臋t laboratoryjny i szk艂o laboratoryjne dla wskazanych analiz lub ich etap贸w. Na podstawie wynik贸w analizy pr贸bek dw贸ch nawoz贸w (Tabela 1.) oblicz ca艂kowit膮 zawarto艣膰 azotu dla ka偶dej z nich. Por贸wnaj uzyskane wyniki z danymi zestawionymi w Tabeli 2. i zanotuj wnioski.
Procedura przygotowania pr贸bki nawozu azotowego do analizy
Otrzyman膮 pr贸bk臋 nawozu azotowego rozetrze膰 w porcelanowym mo藕dzierzu. Odwa偶y膰 na wadze analitycznej 20 g badanego nawozu z dok艂adno艣ci膮 do 0,01 g. Przenie艣膰 ilo艣ciowo do kolby miarowej o pojemno艣ci 500 cm3. Rozpu艣ci膰 nawa偶k臋 w wodzie destylowanej i uzupe艂ni膰 roztw贸r wod膮 do kreski. Z tak przygotowanego roztworu pobra膰 pipet膮 50 cm3 (co odpowiada 2,00 g pr贸bki) do oznaczenia ca艂kowitej zawarto艣ci azotu.
Procedura oznaczenia ca艂kowitej zawarto艣ci azotu w nawozie azotowym
Ca艂kowit膮 zawarto艣膰 azotu w nawozie azotowym oznacza si臋 acydymetrycznie. Azotany redukuje si臋 za pomoc膮 stopu Devardy do amoniaku, a ten oddestylowuje si臋 ze 艣rodowiska wodorotlenku sodu do mianowanego roztworu kwasu solnego. Nadmiar kwasu odmiareczkowuje si臋 mianowanym roztworem NaOH. Redukcj臋 i destylacj臋 przeprowadza si臋, wykorzystuj膮c zestaw przedstawiony na Rysunku 1.
Rysunek 1. Zestaw do destylacji wykorzystywany w trakcie oznaczania ca艂kowitej zawarto艣ci azotu
w nawozie azotowym
W kolbie okr膮g艂odennej o pojemno艣ci 500 cm3 z zestawu destylacyjnego umie艣ci膰 odmierzone pipet膮 50 cm3 badanego roztworu, doda膰 100 cm3 wody destylowanej, 10 cm3 alkoholu etylowego (st臋偶enie 95% m/m) oraz 70 cm3 roztworu NaOH o st臋偶eniu 30% (m/m). Po艂膮czy膰 kolb臋 z nasadk膮 destylacyjn膮 z 艂apaczem kropel. Do kolby sto偶kowej o pojemno艣ci 500 cm3, s艂u偶膮cej jako odbieralnik, odmierzy膰 50 cm3 1-molowego roztworu HCl i doda膰 kilka kropel (ok. 0,1 cm3) roztworu czerwieni metylowej o st臋偶eniu 0,1% (w 60% alkoholu etylowym). Koniec rurki ch艂odnicy zanurzy膰 w kwasie solnym znajduj膮cym si臋 w odbieralniku. Uchyli膰 korek z nasadk膮, wsypa膰 do kolby okr膮g艂odennej 7 g sproszkowanego stopu Devardy i natychmiast zamkn膮膰 kolb臋 korkiem z nasadk膮. Pozostawi膰 kolb臋 bez ogrzewania na 15 minut. Nast臋pnie ogrzewa膰 kolb臋 do
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI A56